Dosavadní letošní počasí vinné révě prospívá

Letošní jarní počasí prospívá vinné révě v jihomoravských vinicích. Začátek jara sice byl poměrně chladný, vyšší teploty počátkem května to ale vyvážily a zatím není ani nedostatek vláhy. Právě srážkové úhrny se už od loňského podzimu v jednotlivých oblastech kraje dost liší a to má za následek i rozdíl v růstu révy, který může být i více než dva týdny. Uvedli to oslovení odborníci a zástupci vinařů.

"Po několika letech, kdy se v průběhu jara objevovaly různé extrémy, odpovídá vývoj počasí konečně normě. Sice jsme očekávali, že v období Velikonoc už bude tepleji, vyšší teploty na začátku května ale pomohly, spadla i nějaká vláha," zhodnotil prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
Zatím není problémem ani sucho. Podle Pavla Pavlouška z Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity je na nových výsadbách vidět, že v hloubce přibližně 30 až 40 centimetrů vláha nechybí. "Nově vysazené vinice krásně rostou, réva je nyní těsně před kvetením. Je ale vidět rozdíl mezi oblastmi, kde loni na podzim bylo velké sucho, tam réva pomaleji startovala a pokvete pravděpodobně o dva a možná i o tři týdny později," konstatoval Pavloušek. Tam, kde v posledních dnech intenzivněji pršelo, budou muset vinaři dávat pozor na rozvoj nemocí.
Rozdíly v množství srážek potvrdil ředitel vinohradnictví skupiny Bohemia Sekt Libor Výleta. "Zajímavostí, kterou letos pozorujeme na našich vinicích, je proměna množství srážek v jednotlivých regionech. Například na Pálavě, kde jsme dlouhodobě zvyklí spíše na sucho, od začátku roku spadlo více srážek než například na Bzenecku, kde letos prakticky ještě nepršelo," podotkl Výleta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down