Dosavadní propagace potravin nestačí

Propagace českých potravin je nedostatečná. Vyplynulo to z průzkumu agentury Dema. Přitom naprostá většina obyvatel ČR starších osmnáct let se domnívá, že české potraviny jsou kvalitativně srovnatelné se zahraničními. Celkem 38 procent z více než tisícovky dotazovaných označilo propagaci tuzemských potravin jako dobrou, 62 procent ale odpovědělo, že se pro to, aby se o nich vědělo, dělá příliš málo. Šedesát procent respondentů uvedlo, že ten, kdo chce v obchodech kupovat české potraviny, má v obchodech dostatečný výběr.

V poslední době přibývá projektů, kde se propagují tuzemské potraviny. Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Agrární a Potravinářskou komorou a kraji na podporu tuzemských výrobků nedávno například vytvořilo nové označení Regionální potravina. Novým logem se označují místní speciality, vyrobené převážně z lokálních surovin, které uspějí v krajských soutěžích. Českým potravinářským a zemědělským výrobkům se uděluje již od roku 2003 národní značka kvality Klasa.
V poslední době roste i zájem zákazníků o místní výrobky. Trendem jsou farmářská tržiště s čerstvými produkty zemědělců a malých potravinářských firem. Své místo si našly automaty na čerstvé mléko. Roste též zájem zákazníků nakupovat produkty přímo ze dvora hospodářství. V průzkumu agentury Dema vyšlo najevo, že více než padesát procent dotázaných má zájem kupovat potraviny přímo od zdroje. Od sedláků by nejraději přímo nakupovali zeleninu a ovoce, ale také maso, mléko a mléčné výrobky.
Odborníci se shodují, že mezi hlavní důvody pro preferenci tuzemských potravin patří jejich větší čerstvost oproti z daleka dováženým produktům. Například ovoce nebo zelenina se kvůli následné přepravě sklízejí v nezralém stavu a chemicky se ošetřují. Z chuťového i zdravotního hlediska proto za místními výpěstky zaostávají. Eologické hledisko je tedy nezanedbatelné. Doprava zboží na velké vzdálenosti totiž zatěžuje životní prostředí výfukovými exhaláty výrazně víc než nákup místních výrobků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *