Dostupné pluhy s mnoha výhodami

Kvalitní zpracování půdy má velký vliv na tvorbu požadovaných půdních vlastností a zlepšení její úrodnosti. Proto nacházíte i Vy stále častěji na našich polích moderní stroje označené čtyřlístkem firmy Pöttinger.

Pro uspokojení požadavků zákazníků nabízí Pöttinger až 500 různých variant nesených pluhů. Servo je možné osadit různými typy odhrnovaček (plné, páskové), krojidel (hladké, tvarované), opěrných kol (dvojité, sklopné, pneumatické).

Dvou až čtyřradličné pluhy Servo 25 jsou agregovatelné s traktory do 120 koní. Podle podmínek orby a traktoru je horní závěs nastavitelný ve třech polohách a spodní ve čtyřech polohách. Otočný čep s průměrem 80 mm je uložený v kuželíkových ložiskách. Zvláštností nesených pluhů Servo je šroubovaný profil rámu 100 x 100 mm, který snáší velmi dobře zatížení na krut a na ohyb. Šroubovaná vnější výztuha je umístěna v místě největšího zatížení. Záběr prvního tělesa i tažný bod lze seřizovacím mechanismem Servomatic rychle a exaktně nastavit. Tyto dvě funkce se navzájem neovlivňují, takže dodatečné seřízení je zbytečné.

Servo Nova jsou pluhy s hydropneumatickým nonstop jištěním, které umožňuje zdvih tělesa při nárazu na kámen až do výšky 40 cm a částečný stranový výkyv 20 cm. Při nárazu na kámen se se zvyšující výškou zdvihu tělesa snižují síly na něj působící. Tím předcházíme deformacím tělesa i pracovních orgánů. Jištění částečně eliminuje i vytahování kamenů z půdy. V případě změny půdních podmínek lze v minutě nastavit požadovaný jistící tlak pro všechna tělesa. Výhodou je rovněž tlakový zásobník, který je samostatný pro každé těleso.*

V mnoha případech je pluh stále tím nejvhodnějším strojem. Pluh dokáže vždy vytvořit vhodné podmínky pro vzcházení osiva. Také při větším výskytu škůdců (např. šneků), nemocí nebo plevele (např. pýru) napomáhá pluh k zajištění půdní úrodnosti. Některé živiny a stopové prvky (např. fosfor a molybden) se nerozpouštějí ve vodě. Proto je nezbytné přesunout je do hlubších vrstev půdy.
Firma Pöttinger je stále více vnímána i jako český výrobce strojů pro zpracování půdy. Závod ve Vodňanech v současné době zaměstnává přibližně 450 spolupracovníků. Výrobní program závodu zahrnuje kompletní montáž pluhů SERVO, diskových podmítačů TERRADISC a FOX, radličkových kypřičů SYNKRO i TERRIA a rotačních bran LION.
Pluhy SERVO s jištěním NOVA umožňují orbu bez prostojů a maximální výkonnost i na kamenitých půdách. Každý pár pluhových těles disponuje vlastním vyrovnávacím zásobníkem, což umožňuje výkyv tělesa až do výšky 40 cm i výkyv do strany. Komfort obsluhy nabízí centrální nastavení jisticího tlaku pro všechna tělesa.
Páskové odhrnovačky jsou mezi našimi uživateli stále oblíbenější.

Ing. Zdeněk Bílý
A. Pöttinger, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down