Dotace by neměla přerozdělovat včelařská organizace

Dotace z včelařského programu by neměl přerozdělovat včelařům Český svaz včelařů, ale včelaři sami by měli o dotace žádat stejně, jako se žádá o zemědělské dotace. Požaduje to Pracovní společnost nástavkových včelařů (PSNV), která sdružuje zhruba tisícovku včelařů. Podle zástupců společnosti je zbytečné, aby svaz fungoval jako mezičlánek. Ministerstvo zemědělství však uvedlo, že by to ale znamenalo pro platební agenturu vysokou administrativní zátěž.

Vláda naposledy schvalovala tříletý včelařský program v roce 2016. Podle něj měli dostat v dalších třech letech včelaři 232 milionů korun. Současný návrh na příští období zatím není zveřejněný. Podle PSNV se v něm však opisují věci z minulého programu, které již nejsou aktuální. Polovina peněz v programu jde z českých zdrojů, zbytek z evropských fondů.
Ministerstvo sdělilo, že zvažovalo, že by v období 2020 až 2022 žádali o dotace jednotliví včelaři. Žádostí je ale ročně 3000 až 3500. "Administrace žádostí by v současné době představovala pro platební agenturu (Státní zemědělský intervenční fond) nadměrnou administrativní zátěž, což by také znamenalo zvýšené finanční nároky na státní rozpočet," uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Ministerstvo podle něj v průběhu přípravy na čerpání dotací pro období 2023 až 2025 vyhodnotí systém podávání žádostí prostřednictvím více žadatelů. "Opět poté zváží možnost podávání žádostí o dotace jednotlivými včelaři," dodal Bílý. Do přípravy nového programu měly být podle Leopolda Mately z PSNV přizvány včelařské spolky. "My jsme byli přizváni až na naše vyzvání," uvedl. Podle něj pak byla na podání připomínek k programu stanovena velmi krátká doba. "A ty následně nebyly vypořádány, nebyly dělány zápisy z jednání. Nepředstavujeme si, že by takto měla vypadat partnerská spolupráce," dodal. Peníze v programu jsou podle společnosti rovněž zbytečně vynakládané stále více na boj s nemocí varroázou a upozaďuje se technická podpora včelařům. Český svaz včelařů sdružuje 60 000 včelařů, což je prakticky veškerá včelařská veřejnost. Existují však i další spolky, například Včelařský spolek Moravy a Slezska, který vznikl v roce 2016, jehož členové nesouhlasili s fungováním svazu. PSNV byla založena v roce 2000, snaží se vzdělávat včelařskou veřejnost.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down