Dotace na mléko pro školáky zůstanou

Dotace na mléko pro školáky by měly v aktuálním školním roce zůstat na úrovni uplynulého školního roku, kdy podle předběžných údajů činily takřka 56 milionů korun. Dnes to uvedla mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková. Do programu Mléko do škol by se podle ní podobně jako ve školním roce 2012/2013 mělo zapojit okolo 3000 škol.

V předchozím školním roce se do programu zapojilo 2960 mateřských, základních a středních škol, které celkem navštěvuje 570.000 dětí. Podporované mléčné výrobky podle SZIF odebírá 45 až 50 procent z nich. „Neočekáváme, že by se počet zapojených škol výrazně změnil, takže se bude pohybovat kolem 3000,“ řekla.
V uplynulém školním roce bylo v rámci programu do škol dodáno celkem 13,3 milionu dotovaných mléčných produktů. Odhadovaná výše národní podpory dosáhla bezmála 46 milionů Kč, dotace z unijních peněz činila 10,1 milionu korun. Čísla jsou předběžná, protože ještě nebyly vyplaceny podpory poslednímu žadateli. „V roce 2014 by se dle odhadu neměla celková výše vyplacených podpor výrazně změnit,“ podotkla Nováková.
Program, který v jednodušší formě fungoval již před rokem 1989, znovu odstartoval v roce 1996 a byl ze začátku bez dotací. Stát na něj začal finančně přispívat v roce 1999, od vstupu země do EU v roce 2004 začala na školní mléko posílat peníze také unie. Program byl původně určen pro žáky základních škol, do září 2009 mohou dotované mléčné výrobky konzumovat také děti z mateřských škol a studenti středních škol.
Stejně jako podobný program Ovoce do škol má také „školní mléko“ své zastánce i odpůrce. Zastánci obhajují zdravotní a výchovné účinky obou programů. Odpůrci, jimiž jsou zejména stoupenci liberálního přístupu v ekonomice, upozorňují na to, že podobné programy deformují trh a zvýhodňují některé výrobky a výrobce na úkor druhých a zároveň stojí daňové poplatníky peníze. Stoupenci dotovaných potravin pro školáky však tvrdí, že částky směřující na programy jsou z pohledu celkového objemu rozpočtů zanedbatelné a jejich pozitivní dopady v budoucnosti nynější náklady významně převyšují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *