25.06.2009 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dotace na včely plně čerpány

Výše celkových finančních prostředků na podporu chovů včelstev je pro každý rok limitována a nelze ji překročit. Pro rok 2008 to bylo 54,86 milionu korun. Pro letošní rok byla tato částka zvýšena na téměř 57 milionů korun. Již vloni včelaři vyčerpali přidělené prostředky na sto procent, což je v Evropské unii ojedinělé. Uvedl to Vilém Frček ze Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).

Dotace, které mají vést ke zlepšení obecných podmínek pro produkci včelařských produktů a jejich uvádění na trh, poskytuje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) od roku 2005 v rámci tříletých včelařských národních programů. Z poloviny jsou financovány z prostředků EU a z poloviny z národních zdrojů. Chovatelé včel mohou čerpat dotace prostřednictvím pěti základních opatření, a to technická pomoc, boj proti varroáze, podpora kočování, rozbory medu a obnova včelstev.
Frček připomněl, že v roce 2007 byl ukončen první tříletý dotační program pro léta 2005 až 2007. Celé toto období lze charakterizovat tím, že ani v jednom roce včelaři nevyčerpali vyčleněné finanční prostředky. „Důležité však je, že každým rokem docházelo k významnému nárůstu celkového čerpání. V roce 2005 se vyčerpalo 43 procent a o rok později již 66 procent. Čerpáním ve výši 71 procent v roce 2007 se Česká republika dostala nad průměr čerpání dotací v ostatních členských státech Evropské unie,“ zdůraznil. Na základě vyhodnocení využívání dotací včelaři v uvedeném období předložil Český svaz včelařů (ČSV) pro období let 2008 až 2010 nový národní program. Tento program zahrnuje řadu významných změn. Spočívají v rozšíření stávajících opatření a ve snížení finančních limitů pro pořízení zařízení v rámci opatření technická pomoc a racionalizace kočování. Tím došlo k výraznému zpřístupnění dotací i pro menší včelaře. Rozsáhlá propagační činnost ČSV a SZIF, osvětlující problematiku využívání tohoto dotačního titulu, jakož i významná pomoc žadatelům s administrací žádostí o dotace, se neminula účinkem. Již v prvním roce, a to 2008, tohoto nového včelařského programu byly finanční prostředky vyčerpány na sto procent. Podle vyjádření zástupce Evropské komise Laurenta Lourdaise, který navštívil Českou republiku počátkem června, je to v rámci členských států skutečnost zcela ojedinělá, protože žádný z ostatních členských států EU nedocílil stoprocentního čerpání přidělených prostředků, informoval s tím, že i když rozsah poskytovaných dotací není nijak závratný, jejich efekt se již dostavil. Přestože počet chovaných včelstev stagnuje, respektive mírně klesá, produkce medu (mimo rok 2008, kdy v důsledku varroázy došlo ke katastrofálnímu úbytku včelstev) stále roste. Odborné semináře a přednášky napomáhají včelařům zavádět nové progresivní techniky chovu včel a zvyšovat kvalitu českého medu. Dalším pozitivem je i skutečnost, že všem včelařům je poskytována dotace ve výši 70 procent na všechny léky používané při prevenci a léčení varroázy. Díky dotacím se rovněž úspěšně rozvíjí obnova včelstev zvýšeným chovem včelích matek z uznaného šlechtitelského programu. Ve stále větší míře jsou využívány i dotace na pořízení nových zařízení a pomůcek pro získávání respektive zpracování medu a podpora kočování se včelstvy za účelem zlepšení opylení hmyzosnubných rostlin,míní. „I přes tato pozitiva zůstává pro SZIF a ČSV nelehký úkol nadále a přicházet s opatřeními, která povedou ke zjednodušení byrokratické zátěže téměř 50 tisíců chovatelů včel zapojených do tohoto programu,“ oddal Frček.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down