08.11.2006 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dotace přispějí k letošnímu zisku zemědělců

Zemědělské podniky letos dosáhnou již třetím rokem zisk. K pozitivnímu výsledku přispěje růst dotací, které se ve srovnání s loňským rokem zvýšily o pět procent. Přesto příjmy farem v České republice klesnou zhruba miliardu korun, uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský na zasedání svazu ve Větrném Jeníkově.

Podle Jirovského loni zemědělci vydělali kolem 4,5 miliardy korun. O rok dříve to bylo ještě o 4,1 miliardy korun více.
Dotace, které plynou do zemědělství z Evropské unie a ze státní pokladny, převýší letos podle předsedy svazu asi 26 miliard korun. Tyto peníze padnou převážně na opatření, která požaduje Evropská unie, například na přebudování odpadových jímek nebo stájí pro hospodářská zvířata.
Část dotací vyrovnává klesající farmářské ceny. Jirovský zdůraznil, že za prvních devět měsíců tohoto roku zemědělci za produkci dostávali v průměru o devět procent méně než před vstupem ČR do EU.
Letošní nižší úroda se promítá do cen některých komodit, řekl Jirovský. Ceny klesají hlavně za obilí, řepku nebo brambory. Naopak se snižuje výkupní cena cukrovky, mléka či prasat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down