Dotace z programu Dešťovka byly vyčerpány za 28 hodin

Státní fond životního prostředí (SFŽP) včera ve 13.45 ukončil příjem žádostí na dotace v pilotním programu Dešťovka na využití srážkové a odpadní vody v domácnosti i na zahradě. Stát možná kvůli převisu žádostí zvýší rozpočet pilotního projektu ze 100 milionů na 110 milionů korun. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě. Žádosti mohli lidé podávat od pondělních 10 hodin, peníze tak byly vyčerpány za necelých 28 hodin. Programem chce stát bojovat proti plýtvání vodou a proti suchu.

Lidé podali 2279 žádostí za 110 milionů korun, dalších 3260 žádostí za 74,4 milionu zůstalo rozpracováno v systému, uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman. Příjem žádostí byl podle něj nakonec zastaven na alokaci 110 milionů korun z důvodu možného výskytu chybných, neopravitelných žádostí. Pokud by všechny žádosti byly přijatelné, budou podpořeny samozřejmě i ty nad původní alokaci, poznamenal. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce předčil zájem očekávání úřadu. O přidání dalších peněz se bude jednat po vyhodnocení žádostí, dodal ministr.

Největší zájem byl o peníze na systémy na dešťovou vodu určenou pro splachování a současně zalévání zahrady. O ně si zažádalo přes 1700 domácností, stát mezi ně přerozdělí 79 milionů korun.

Žádosti o dotace obdržel SFŽP ze všech koutů České republiky, největší zájem byl ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje, naopak nejméně hlásí Karlovarský kraj, doplnil Valdman.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *