Dotační program Dešťovka není ještě vyčerpaný

Dotační program na využívání dešťové a odpadní vody v domácnostech Dešťovka ještě není po dvou týdnech od spuštění druhého kola vyčerpaný. Stát v něm dává až 105 000 korun na domácnost, celkem chce nyní přerozdělit 240 milionů korun. Podpora může pokrýt maximálně polovinu ceny systému. V prvním kole s poloviční alokací peníze zmizely za 28 hodin. Informovala o tom tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová. Nyní byl ze začátku zájem stejný, pak se příjem žádostí zpomalil.

K dnešnímu dni se přijalo 2223 žádostí za 108,8 milionu korun a dalších 383 žádostí za 17,8 milionu korun je v systému rozpracování. Největší zájem je o dotované systémy na dešťovou vodu určenou pro splachování a současně zalévání zahrady, o které mohli žádat lidé z celé České republiky, nikoli jen z oblastí postižených suchem, uvedla mluvčí. O tento typ dotací si zatím zažádalo 1820 domácností, tvoří tak 80 procent žádostí. Průměrná domácnost chce dotaci ve výši kolem 50 000 korun. Největší zájem je ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.

Nyní je stav podávání žádostí plynulý. Tím, že bylo dáno k dispozici dvojnásobné množství peněz, téměř čtvrt miliardy korun, mají lidé dost času na výběr té nejvhodnější varianty a přípravu své žádosti, což se odráží v kvalitě projektů a daleko menší chybovosti, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podle ředitele fondu Petra Valdmana nyní chodí zhruba 20 žádostí denně. Fond pořádá semináře, lidé podle něj hodně své žádosti s fondem konzultují.

Proti prvnímu kolu Dešťovky v vyhlášenému v květnu platí nyní několik změn. Stát například rozšířil počet oblastí, které jsou považovány za suché. Zájemci o dotaci mají také více času na to, aby doložili odborné posudky. Dříve měli lhůtu pět dní, nyní je to 30 dní.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *