15.07.2008 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dotované školní mléko za rok skončí

Česká republika bude dotovat mléko na základních školách nejspíš ještě jeden rok a pak celý program skončí. Novinářům to dnes v řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič s tím, že příslušný návrh již předložil ke schválení vládě.

Podle Gandaloviče ovšem ještě existuje teoretická možnost, že by program mléko do škol skončil již nyní. Musela by tak ale rozhodnout vláda, v rozporu s ministrovým návrhem. Dotování mléka dlouhodobě kritizuje především ministerstvo školství.
"Místo mléka by se ve školách mělo objevit více ovoce a zeleniny," řekla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. Podle ní ale nejde pouze o mléko, úřad chce změnit školní stravování komplexněji.
MZe distribuci mléka dotuje zhruba 60 miliony korun za jeden školní rok, ale třetinu z této částky platí Evropská unie. Na mléčný výrobek mají nárok pětkrát týdně všechny ročníky základních škol. Programu na podporu školního mléka se jich přitom účastní zhruba 2600. Dotovány jsou v Česku polotučné neochucené i ochucené mléko, zakysané mléčné produkty nebo smetanový krém. Zda je mléko ve školách dostupné za dotované ceny je v EU zcela na vůli jednotlivých států, přestože unie tyto snahy podporuje už 30 let a v poslední době podporu ještě rozšiřuje.
EU dosud podporovala především mléko, podle nedávno zveřejněného návrhu ale chce přispívat i na sýry, kefír a jogurty, včetně těch s příchutí ovoce. Nově by se podpora taky neměla vztahovat jen na základní školy, ale i na školy střední. S ukončením podpory školního mléka zásadně nesouhlasí Potravinářská komora ČR. Tisková mluvčí komory Dana Večeřová uvedla, že zrušení programu může mít závažné dopady nejen na zdraví a utváření prospěšných stravovacích návyků u dětí, ale též na úspěšnost čerpání peněz z Evropské unie.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down