Dovážet českou drůbeže kvůli ptačí chřipce zakázal i Irák

Na seznam států, které zakázaly dovoz českého drůbežího masa i samotné drůbeže, přibyl v březnu nově Irák. Předtím toto opatření kvůli ptačí chřipce učinily také Filipíny. Počet zemí, která nějaká opatření kvůli této nemoci vůči Česku přijaly, tak stoupl na devět. Rusko od úterý rozšířilo zákaz dovozu na více českých krajů. Vyplývá to z údajů Státní veterinární správy.

Prakticky se ale zákazy nikoho nedotknou, hodnota agrárního obchodu s Irákem sice loni činila 1,2 miliardy korun, podle údajů Českého statistického úřadu ale nešlo o drůbež. Za více než 1,1 miliardy korun se tam loni vyvezl tabák a tabákové náhražky. Filipíny pak ministerstvo zemědělství ani nezařazuje do seznamu zemí, se kterými Česko významně obchoduje.

Během ledna a února k omezení dovozu české drůbeže a masa přistoupily také Bělorusko, Hongkong, Izrael, Mexiko, Srbsko a Ukrajina.

Nákazová situace v ČR je v současnosti klidná. Nemoc zasahující ptáky se v českých chovech objevila na začátku letošního roku. Veterináři vyhlásili celkem 39 ohnisek, kolem kterých zpřísnili veterinární dozor. Po provedené povinné dezinfekci nákazou zasažených chovů a uplynutí legislativou daných lhůt byla k dnešnímu dni již všechna ohniska v chovech zrušena, uvedl včera mluvčí veterinářů Petr Pejchal. Veterináři utratili zhruba 98 000 ptáků a zlikvidovali 115 000 vajec.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down