Aféra se zkaženým masem objeveným ve skladu jednoho německého obchodníka postupně přerostla prostor jediné firmy i hranice státu. Podle našich veterinářů případ ukázal, že rychlý systém varování není dostatečně pohotový.
Do Dánska, Francie, Nizozemska, Španělska a údajně také k nám dovážel prý zkažené maso a masné výrobky obchodník Uwe Domenz z německého Gelsenkirchenu.
Celkem prodal jen letos asi 550 tun masa. Zhruba 60 tun podezřelého masa objevily německé úřady v jeho skladu zhruba v polovině listopadu. Další zásoby asi 158 tun masa po lhůtě spotřeby a také zkaženého přechovával ve skladech své firmy v Hamburku a Osnabrücku. Distribuoval maso z vlastní firmy a také od španělských dodavatelů. Další kontroly prokázaly, že pravděpodobně nejde o ojedinělý případ. Závadné maso našli inspektoři v porýnsko.vestfálských městech Trois, Neuss, Düsseldorf a Hattingen, To vyvolalo "stoprocentní" kontrolu chladíren masa. V síti uvízl i další obchodník z Gelsenkirchenu, v jehož mrazírenském skladu leželo 23 tun masných výrobků a masa s prošlými dobami spotřeby. Další zásoby zkaženého masa a masných výrobcích objevila kontrola i dalších šesti obcích Severního Porýní—Vestfálska. Nová německá vláda vyhlásila nulovou tolerani vůči těm, kteří zneužívají důvěru zákazníků. Spolkový ministr zemědělství Horst Seehofer požaduje zavedení ostrých důsledně uplatňovaných sankcí a častější kontroly potravin. Veřejně jmenoval čtyři firmy, které se do obchodu se zkaženým masem zapojily. Kromě zmíněné Domenz Import—Export je to také Frost GmbH z bavorského z bavorského Deggendorfu, HUG GmbH z Bádenska—Württemberska a HKB Convenience z Dolního Saska. Vlády některých spolkových zemí chtějí firmy, které se zkaženým masem obchodovaly zavřít. "Státní veterinární správa ČR obdržela informace systémem rychlého varování, že se zkažené maso německé provenience mohlo dostalo i do ČR," uvedl Josef Duben, tiskový mluvčí Stání veterinární správy ČR (SVS), a dodal: "Mohu potvrdit, že opravdu se sem nějaké maso dostalo." Vzápětí však podotkl: "Na základě předběžného šetření lze říci, že zásilky tohoto masa skončily ve výrobnách krmiv pro zvířata." Riziko, že by se dostaly na stůl našich spotřebitelů považuje za minimální. Jak Duben uvedl, případ ukázal, že "systém rychlého varování není zdaleka tak rychlý". Ústřední ředitel SVS Milan Malena podel mluvčího proto upozornit orgány Evropské unie na to, že systém v některých případech nefunguje tak, jak by bylo zapotřebí. "Bylo by velice žádoucí, aby se do tzv. systému traces, v němž se oznamují zásilky živých zvířat, dostaly i zásilky potravin živočišného původu, tedy masa a masných výrobků, mléka a mléčných produktů, medu či vajec," uvedl Duben s tím, že SVS chce o tom informovat evropské úřady. Připravuje také materiál pro ministra zemědělství, aby mohl s tímto tématem vystoupit na radě ministrů EU.