03.09.2002 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz hovězího se částečně uvolní

Státní veterinární správa ČR vítá, že dnes nový ministr zemědělství, Jaroslav Palas, rozhodl rozlišovat případné riziko zavlečení BSE na naše území a rozhodl uvolnit dovoz z pěti států EU, kde je výskyt případů BSE srovnatelný s ČR.
Od čtvrtka, 5. září, tak je možné z Dánska, Finska, Lucemburska, Rakouska a Řecka dovážet pro výživu lidí jatečný skot do 24 měsíců stáří, maso a masné výrobky z dobytčat do stáří 30 měsíců.

U masa a výrobků z hovězího masa ze zvířat starších 30 měsíců musí být deklarováno vyšetření na BSE, pochopitelně s negativním výsledkem a navíc výrobky nesmí obsahovat mechanicky separované maso.
Takže trvá zákaz dovozu pro ty země EU, kde byl zaznamenán vyšší výskyt BSE. To znamená pro Velkou Británii, Irsko, Belgii, Francii, Německo, Holandsko, Španělsko, Portugalsko, a Itálii. A ze zemí mimo EU to jsou: Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Polsko, Slovinsko, Japonsko a Israel.
Dá se předpokládat, že tento krok Ministerstva zemědělství ČR bude dobře vnímán i Evropskou unií, neboť náš přístup již byl kritizován, například inspekcemi z Bruselu.
Státní veterinární správa ČR bude podle Josefa Holejšovského, ústředního ředitele SVS ČR, samozřejmě i nadále sledovat výskyt BSE v jednotlivých zemích EU. Po polovině září se bude konat v Budapešti schůzka šéfů veterinárních služeb kandidátských států, kde se bude jednat i o tomto tématu – přístupu k BSE.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down