12.10.2000 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz jablek by měl začít, až nebudou domácí

Vedle citrusů, banánů a dalších druhů jižního ovoce, které se do České republiky dovážejí po celý rok, nakupují obchodníci v zahraničí také ovoce, které si můžeme vypěstovat doma. Zvláště pěstitelům jablek jsou trnem v oku dotované dovozy ze zemí Evropské unie. V této sezóně, stejně jako v uplynulé, by však nemusely znamenat ohrožení pro domácí ovocnáře.

V Evropské unii se očekává nižší sklizeň jablek. U nás se jich sice urodilo zřejmě nejvíce za posledních deset let, plody však poškodilo ve značné míře krupobití. Ovocnáři i obchodníci předpokládají, že ve větší míře se jablka z dovozu se na našem trhu objeví až po vyčerpání tuzemských zásob. Zdaleka nejvíce jablek se do ČR dováží z Itálie – v roce 1998 zhruba 24 tisíc tun, loni18,5 tisíce tun a za letošní první pololetí 27 tisíc. Celkově se předloni dovezlo téměř 40 tisíc tun jablek, v minulém roce 40,7 tisíce a od začátku letošního roku téměř 38 tisíc tun. Dalšími zeměmi, odkud se toto ovoce vozí, jsou Francie, Nizozemí, Německo a Belgie.
Nesrovnatelně méně se dovážejí hrušky, a to zpravidla až v začátku dalšího roku. Důvodem je jednak pěstování v domácích zahrádkách a také menší obliba tohoto ovoce. Přibližně 1800 tun za celý předloňský rok dopravili importéři z Chile, Itálie a Španělska. Ze stejných zemích – celkem 2200 tun hrušek - dováželi také loni. Zhruba tisíc tun je letošní import, kdy více než 300 tun pochází z Jihoafrické republiky.
K velkým výkyvům dochází v dovozech meruněk. Importy tohoto ovoce, které obtížně snáší přepravu, se zvyšují při nedostatku tuzemské nabídky. V roce 1998 se dovezlo necelých 960 tun, z toho téměř polovina ze Španělska, ostatní ze Slovenska a Itálie. Rok nato přišlo na náš trh více než 2700 tun a letos bezmála tisíc tun ze Španělska, Itálie a Francie. Přes mimořádně vysokou letošní úrodu broskví na jižní Moravě, kterou pěstitelé s obtížemi prodávali, konkurovalo domácí produkci zboží z dovozu. Broskve jsou v celní statistice položkou, která se zvyšuje. Zatímco v roce 1998 se jich dovezlo zhruba 11,5 tisíce tun (téměř polovina z Itálie, dále z Řecka a Španělska), loni to bylo už téměř 28 tisíc tun. Za první polovinu letošního roku dosáhl dovoz přibližně 5500 tun při stejné skladbě exportních zemí.
Relativně málo se dovážejí třešně a višně, a to hlavně v době, kdy není k dispozici domácí produkce. Kvůli nedostatečné nabídce nakupují dovozci v zahraničí žádaný druh ovoce – švestky. V roce 1998 se jich do ČR dovezlo 3190 tun především z Maďarska, dále z Polska a Slovenska. Ze stejných zemí k nám přicházely švestky také loni – celkem 6350 tun. Letos – před domácí sklizní – se zatím dovezlo pouze 255 tun, a to ze Španělska, Jihoafrické republiky a Chile. Relativně značný je dovoz jahod, které si spotřebitelé zvykli kupovat i mimo hlavní domácí produkční sezónu. Vysoké jsou i dovozy čerstvých vinných hroznů, vypěstovaných hlavně v Itálii, Řecku a Slovensku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down