10.09.2002 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz mléka a mléčných výrobků výrazně stoupl

V obchodě s mlékem a mléčnými výrobky stoupl meziročně dovoz téměř o čtvrtinu na 1,54 miliardy korun. Vývoz přitom klesl asi o 17 procent na 2,85 miliardy korun. Přebytek České republiky v obchodě s těmito komoditami se tak za první pololetí meziročně propadl zhruba o polovinu na 1,31 miliardy korun. Uvádí to Českomoravský svaz mlékárenský.

Podle ředitele svazu Michala Němce se do bilance promítlo to, že v loňském roce šlo bez subvencí na vývoz více než 4000 tun sušeného plnotučného mléka a téměř 9000 tun sušeného odstředěného mléka. Mimo subvence se vyvezly i nějaké přírodní sýry, protože ceny to umožnily a exporty byly podstatně vyšší, než co umožňoval subvencovaný vývoz. Letos se ale podle něj bez subvencí exportovat nedá, protože ceny ve světě jsou příliš nízké. Ve druhém pololetí se promítne ještě to, že přes léto se téměř nevyváželo, dodal.
Na druhé straně téměř násobně stouply dovozy konzumního mléka ze Slovenska. Dále pokračuje nárůst importů zakysaných mléčných výrobků především z Německa a silně se zvýšily dodávky sýrů hlavně z Polska, uvedl Němec. Také dovoz másla za první pololetí dosáhl téměř 3300 tun, zatímco běžné roční objemy dovozů se pohybují kolem 600 až 700 tun. Důvodem nárůstu importů je podle Němce zejména zpevnění koruny a u některých výrobků, například u
másla a sýrů, také propad světových cen.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down