Dovoz piva do klesl do září o třetinu

Dovoz piva do Česka za prvních osm měsíců letošního roku meziročně klesl o třetinu. Do země se dovezlo zlatavého moku za 282 milionů korun, zatímco loni to bylo 427 milionů Kč, vyplývá z databáze Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle pivovarníků je tento trend způsoben především tím, že dva největší pivovary v průběhu loňského roku přesunuly plnění piva do PET láhví z Maďarska do Česka. Snižuje se také dovoz privátních značek piva z Polska a Německa. Takřka o pětinu vyšší než loni je naopak vývoz tuzemských pivovarů.

Dovozy piva do ČR od ledna do konce srpna dosáhly 247.000 hektolitrů. Zhruba dvě třetiny dovozů letos představuje levné plechovkové pivo. To se vozí především do prodejen obchodních řetězců, které je prodávají pod svými privátními značkami. Poptávka po neznačkovém levném pivu v důsledku nepříznivého ekonomického vývoje v posledních letech roste.
Je to proto, že levná piva začali vyrábět čeští producenti. „Řekli si, když je tady poptávka, proč bychom to měli nechávat Polákům, my to uděláme sami,“ řekl dobře informovaný zdroj z pivovarského prostředí, který si nepřál být jmenován. Přestože marže u privátních značek je pro pivovary minimální, prostřednictvím řetězců prodané množství piva je pro ně prý zajímavé.
Největším dovozcem piva do ČR zůstává Polsko, ze kterého se od ledna do srpna dovezlo piva za 157 milionů korun. Pomyslná druhá příčka patří Německu se 44 miliony, třetí největší dovozce je Maďarsko se zhruba 21 miliony Kč.
Dvě největší pivovarské skupiny v zemi, Plzeňský Prazdroj i Pivovary Staropramen spustily vlastní plnící linku piva do stále oblíbenějších PET láhví až v průběhu loňského roku. Do té doby do nich pivo stáčely ve spřízněných pivovarech v Maďarsku. Tuzemská pivovarská trojka, Heineken, přesunul produkci piva v plastových láhvích ze Slovenska do Česka již o rok dřív.
Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého tento fakt výrazně ovlivnil loňskou a letošní bilanci zahraničního obchodu. Například dovoz piva z Maďarska je letos oproti loňsku zhruba jen pětinový.
„Rozvoj segmentu PET balení v Česku nás loni přiměl investovat do vlastní stáčecí linky na PET balení v pivovaru Staropramen, která byla spuštěna v květnu 2011,“ řekl mluvčí Pivovarů Staropramen Pavel Barvík. „Od té doby tak již nemusíme ke stáčení piva využívat stáčecí linky našich sesterských pivovarů v zahraničí,“ dodal.
Z databáze ČSÚ vyplývá, že množství dovezeného piva výrazně klesalo už v loňském roce. Meziročně se tehdy snížilo více než o čtvrtinu na 572.000 hektolitrů. V letech 2009 a 2010 přitom rostlo o desítky procent ročně.
Tuzemským pivovarům se naopak letos daří vyvážet. Za prvních osm měsíců roku vyvezli přes 2,4 milionu hektolitrů piva v hodnotě přesahující 3,1 miliardy korun. Meziroční růst v peněžním vyjádření představuje 16,5 procenta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *