15.09.2008 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz piva vzrostl v pololetí o čtvrtinu

Dovoz piva v prvním pololetí roku meziročně narostl o čtvrtinu na téměř 0,18 milionu hektolitrů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Nejvíce piva bylo podobně jako loni dovezeno ze sousedního Polska, následují Rakousko, Německo a Nizozemsko. Podíl dováženého piva na tuzemské spotřebě však přesto zůstává na zanedbatelné úrovni okolo dvou procent. Uvedl to Jan Veselý z Českého svazu pivovarů a sladoven.

Tuto skutečnost vysvětluje Veselý přetrvávající konzervativností českého spotřebitele, který stále preferuje domácí značky. Vedoucí místo Polska není způsobeno klasickým dovozem piva polských značek, ale výrobou levného piva Ambrosius pro maloobchodní řetězec Kaufland. Jeho výrobu hanušovický pivovar Holba částečně přesunul právě do země severních sousedů, dodal Veselý.
Mezi dováženými pivy výrazně převažuje pivo plechovkové a lahvové nad sudovým, přestože právě pivo sudové zaznamenalo nejvyšší meziroční nárůst dovozu (o 82 procent).
Stejně jako dovoz roste na rozdíl od stagnující domácí spotřeby také vývoz piva. V prvním pololetí vzrostl o 7,8 procenta na rekordních 1,92 hektolitrů. Převážná většina produkce tuzemských pivovarů, jehož se během stejného období vyrobilo 9,873 milionu hektolitrů, tedy o 0,5 procenta méně než loni, se přesto spotřebovává v Česku.
Spotřeba piva činila loni v ČR 158,8 litru na osobu. Podle odhadů se na ní z 15 až 20 procent podíleli zahraniční turisté.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down