Dovoz potravin a zvířat ze zemí Jižní Ameriky vzrostl

Česká republika dováží stále více potravin ze třetích zemí, které ale nemusí splňovat stejné standardy jako v unijních zemích, například pokud jde o používání veterinárních léků či pesticidů. Upozornila na to dnes v tiskové zprávě Potravinářská komora ČR. Dovoz potravin z jihoamerických států ze sdružení Mercosur by podle ní mohla zvýšit připravovaná dohoda o volném obchodu mezi EU a státy Mercosur. O dohodě chtějí zemědělci jednat ve čtvrtek s premiérem Petrem Fialou.

V třetích zemích se často nedodržují stejné podmínky jako v EU

Dovoz potravin a živých zvířat ze zemí Jižní Ameriky do ČR loni meziročně vzrostl téměř o 348 milionů korun na 6,55 miliardy korun, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na hodnotě dovozu potravin a živých zvířat ze zemí Jižní Ameriky do Česka měly loni od ledna do listopadu největší podíl ovoce a zelenina, hodnota dovozu činila 2,8 miliardy. Na druhém místě bylo maso a masné výrobky v hodnotě téměř 1,16 miliardy korun. Loni se oproti roku 2023 dovezlo z Jižní Ameriky více masa, masných výrobků nebo cukru, dovoz ovoce a zeleniny naopak mírně poklesl. "V zemích mimo Evropu mnohdy nedodržují welfare (životní pohoda zvířat) standardy, stavby pro zvířata například vůbec nemají potřebnou ventilaci. Často chovatelé v krmných směsích také preventivně využívají zakázaná antibiotika ke snížení úhynů nebo růstové stimulátory, díky nimž tamním chovatelům klesají náklady,“ upozornila prezidentka komory Dana Večeřová s tím, že česká vláda dovoz potravin ze třetích zemí neřeší, i když se k tomu zavázala v programovém prohlášení. "Na úrovni EU nedovolíme dovoz potravin ze třetích zemí, které nesplňují naše přísné standardy," napsala vláda v prohlášení.  Komora podle svého vyjádření není proti dovozům ze zahraničí a k dohodě má neutrální postoj, zároveň ale prosazuje, aby se na dovozové výrobky vztahovaly stejné požadavky jako na unijní produkci, což podle komory dohoda neřeší. Proti dohodě naopak vystupují čeští i evropští zemědělci, uskutečnilo se už i několik protestů. Farmáři se obávají ztráty konkurenceschopnosti a zvýšeného dovozu levných komodit produkovaných bez evropských standardů, což může snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit tuzemské producenty. Podle odhadů by díky dohodě mohlo do EU zamířit mezi jednou a dvěma stovkami tisíc tun hovězího a drůbežího masa či cukru a až milion tun kukuřice. Dohoda mezi EU a státy Mercosur bude jedním z témat čtvrtečního jednání zemědělských nevládních organizací s premiérem. Čeští zemědělci už dříve nevyloučili, že se do některých protestů proti dohodě mezi EU a státy Mercosur zapojí.

Z dat ČSÚ vyplývá, že z Jižní Ameriky do ČR loni za leden až listopad směřovalo hovězí v hodnotě 391 milionů korun, dovoz byl meziročně o 44 milionů korun vyšší. Dovoz drůbežího loni poklesl, v uvedeném období se dovezlo drůbežího za 223 milionů. Dovoz cukru za loňský leden až listopad činil 77 milionů korun, meziročně vzrostl víc než dvojnásobně, oproti roku 2022 ale dovoz poklesl.*

Drůbeží maso

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down