Dovoz řezaných květin do Česka loni vzrostl na rekordní 2,3 miliardy Kč

Do Česka byly loni dovezeny řezané květiny v rekordní hodnotě 2,301 miliardy korun, která meziročně vzrostla o bezmála pětinu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Na posílení hodnoty importu řezaných květin se kromě vyššího množství dovezeného sortimentu podílel také růst jejich cen, který souvisel s dopady pandemie koronaviru na tento obor.

Hodnota dovozu řezaných květin do Česka do roku 2019 pozvolna rostla, v roce 2020 pak kvůli negativnímu vlivu nastupující epidemie na poptávku i mezinárodní obchod meziročně klesla o 6,5 procenta na 1,947 miliardy korun. Množství dovezených řezaných květin se předloni snížilo ještě výrazněji, a to o 12,6 procenta. Loni pak hodnota importovaných řezaných květin díky oživení poptávky vzrostla o 18,2 procenta na 2,301 miliardy korun a množství dovezených květin se zvýšilo o 12 procent. Naopak hodnota vývozu řezaných květin z Česka se snížila o 15 procent na necelých 103 milionů korun.
Ceny řezaných květin, které z většiny pocházejí od zahraničních pěstitelů především z Nizozemska, Afriky a Střední Ameriky, loni na tuzemském trhu vzrostly až o několik desítek procent. Růst cen byl podle místopředsedy Svazu květinářů a floristů ČR Petra Nachlingera důsledkem pandemie, kvůli níž zahraniční pěstitelé omezili plochy s řezanými květinami a nabídka zaostávala za poptávkou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down