Dovoz ukrajinského obilí do Polska výrazně klesl, oznámil ministr zemědělství

Dovoz ukrajinského obilí do Polska za poslední dva týdny výrazně klesl, uvedl  podle serveru televize Polsat News polský ministr zemědělství Henryk Kowalczyk. Polsko povolilo tranzit ukrajinských zemědělských produktů, aby pomohlo zemi napadené Ruskem. Část obilí se ale začala prodávat přímo v Polsku za nižší ceny než domácí produkce, což vyvolalo protesty polských zemědělců.

"Dovoz klesl třikrát nebo čtyřikrát, díky systému kontroly obilovin," uvedl Kowalczyk. Nejpozději 12. dubna chce polská vláda začít vykupovat produkci domácích zemědělců, řekl ministr. Očekává přitom, že dolní komora parlamentu schválí dotaci 600 milionů zlotých (tři miliardy korun) na financování nákupu.
Vláda umožnila, aby se do Polska bez jakékoli kontroly dovezly tři miliony tun ukrajinského obilí, napsal polský list Rzeczpospolita. Polská lidová strana, silně spjatá se zemědělstvím, navrhuje zpřísnění kontrol dováženého obilí a zavedení kaucí, které by museli přepravci ukrajinských obilovin platit při tranzitu přes Polsko. Zálohu by dostali zpět, jakmile by produkty opět překročily hranice.
Polská vláda čelí hněvu rolníků, kterým vadí dopady přílivu ukrajinského obilí na ceny. Na problém upozorňují zemědělci i z dalších zemí Evropské unie. Polský premiér Mateusz Morawiecki minulý týden uvedl, že s předsedy vlád několika unijních zemí sousedících s Ukrajinou budou po Evropské komisi (EK) požadovat, aby ihned zasáhla a použila všech dostupných nástrojů, procedur a předpisů k omezení dovozu ukrajinského obilí na trhy zemí v ukrajinském sousedství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down