08.09.2004 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dovoz vína zůstává na stejné úrovni, vývoz je minimální

Objem dovozu vín z EU, ani ceny se od vstupu ČR do unie do konce července zůstávají stejné jako v předcházejícím období. Celkem za tři měsíce se dovezlo 310 tisíc hektolitrů vína, z toho tři čtvrtiny jsou sudové s průměrnou cenou 13 korun. Český export vína je stejně zanedbatelný jako před vstupem Česka do EU, dosáhl 4400 hektolitrů vína, uvedl předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo.

Představitel svazu upřesnil, že v květnu se do ČR dostalo 130 000 hektolitrů vína, v červnu to bylo 100 000 hektolitrů a v červenci ještě o 80 000 hektolitrů. Sudové víno bylo převážně víno stolní, které se v tuzemsku produkuje minimálně. Dovezené lahvové víno v objemu asi 80000 hektolitrů stálo v průměru 37 Kč za litr.
Z dosavadních statistik dále vyplývá, že zhruba tři čtvrtiny importu pocházelo ze tří unijních zemí, Rakouska, Španělska a Itálie. Španělští vinaři dodali více než polovinu vín lahvových, zatímco rakouští téměř stejné množství sudových. Zhruba pětinu dovozu sudového vína pak zajistili Italové. Již menší množství vína dodaly Maďarsko, Chile, Francie, Bulharsko a Slovensko.
Vývoz vína není nikterak významný, z celkového objemu 4400 hektolitrů vína tvořilo lahvové 2900 hektolitrů a téměř vše směřovalo na Slovensko. Z tuzemských vinic šlo i 1500 hektolitrů vín sudových, z toho dvě třetiny do Rakouska. Průměrná cena litru vyvezeného lahvového vína činila 52 Kč, sudového 17 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down