Dovozy masa se salmonelou z Polska se snižují

Za poslední zhruba měsíc veterináři zjistili salmonelu ve třech zásilkách drůbeže z Polska o hmotnosti 4,3 tuny, maso se nejspíš zkonzumovalo. Uvedl to zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. O měsíc dřív šlo o 21 tun. Od poloviny dubna uplatnili veterináři vůči příjemcům zásilek 27 mimořádných opatření, 18 jich bylo již zrušeno, protože příjemci přijali veškerá opatření, aby na trh neuváděli kontaminované potraviny. Opatření vůči devíti subjektům, podle kterých musí polské maso před uvolněním na trh otestovat právě na salmonely, zůstávají platná.

"Od 25. června do dnešního dne eviduje SVS tři záchyty salmonel u drůbežího masa ze zahraničí. Ve všech třech případech se jednalo o maso z Polska. Celková hmotnost uvedených zásilek byla 4,3 tuny. Všechno maso bylo v době obdržení výsledků již po spotřebě. Ve všech třech případech byla vůči příjemcům zásilek uplatněna mimořádná veterinární opatření," uvedl Majer. Příjemci zásilek byly podle něj firmy Zelenka ze Židlochovic, Vinataga z Příšovic a společnost Vaigl a syn. Podle Majera bylo nebo bude s provozovateli zahájené správní řízení o uložení pokuty.
"V uvedeném období v jednom případě byla v rámci monitoringu zjištěna přítomnost salmonel také u kuřat českého původu. Jednalo se o zásilku zhruba sedmi tun masa. Zásilka byla distribuována v ČR a na Slovensku. V době obdržení výsledků bylo maso již po spotřebě," podotkl Majer. Veterináři informují o těchto zásilkách zhruba po měsíci od poloviny dubna, do té doby zveřejňovali jednotlivé případy. Tehdy se domluvili s ministerstvem zemědělství a začali uplatňovat individuální veterinární opatření.
V Česku letos platila od konce února do konce března mimořádná opatření kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu nedostatečnému informování o dovozu masa z jatek, která v polském Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy. Polsko mělo přijmout opatření, kterými by podobným incidentům předcházelo. ČR od plošného opatření upustilo po tlaku Evropské komise.
Veterináři měli za červenec nahlášený příchod 9040 tun drůbežího masa ze zemí EU, 7560 bylo kuřecího a 1480 krůtího. Nejvíc (zhruba 70 procent) přišlo do ČR z Polska, dále pak z Nizozemska, Slovenska, Maďarska a Německa.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down