Dožínkové setkání asociace na farmě v Radonicích u Prahy

Letošní sklizeň dopadla víceméně průměrně. Jsou ale lokality, odkud sedláci hlásili, že se dostali na 30 procent běžných výnosů. Řada z nich se potýkala se suchem a řada s mokrou sklizní. Když se sečtou škody i za problematické předchozí roky, někteří hospodáři sahají do červených čísel, do rezerv a v podstatě mohou mít i existenční problémy, takže určitě změny jsou nevyhnutelné a Ministerstvo zemědělství na danou situaci musí reagovat. Uvedl to na dožínkách Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) v Radonicích u Prahy její předseda Jaroslav Šebek.

Letošní dožínkové setkání se konalo při příležitosti 20. výročí založení této stavovské organizace, a to na farmě jejího čestného předsedy Stanislava Němce. Hostitelská rodina a hosté se sešli u kapličky, kterou nechali Němcovi vybudovat nedaleko farmy, a jež symbolizuje odvěké spojení selského stavu s krajinou. Právě u ní kardinál Dominik Duka požehnal dožínkový věnec, který následně předseda ASZ předal do rukou rodiny Němcových. Při tomto slavnostním aktu nechyběla ani Selská jízda zastoupená několika jezdci ze dvou sborů, od Strakonic a od Blovic. Kromě tradiční prohlídky několika farem členů ASZ a bohatému dožínkovému programu se letos uskutečnil první ročník Selského poháru - amatérských jezdeckých závodů určených členům Asociace, kteří mají na svém statku koně, chtějí si zasoutěžit v jezdeckých disciplínách, ale necítí se na účast na oficiálních závodech. Zúčastnilo se ho celkem 12 koní a 14 jezdců, soutěžilo se v parkuru do 60 a 70 centimetrů, jízdě zručnosti a drezurní sestavě na hudbu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 38MB (7.6% of 500MB)