11.09.2017 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dožínky letos poprvé na letenské pláni

Druhý zářijový pátek a sobotu zaplnily pražskou letenskou pláň desítky stánků s rozsáhlou nabídkou regionálních a farmářských potravin a nejrůznějších piv a vín ze všech koutů České republiky. Kromě centrálního pódia, na kterém v sobotu vystoupila řada populárních hudebník, mohli návštěvníci Letné po oba dny spatřit historické zemědělské stroje, balíky slámy a několik živých hospodářských zvířat, které byly zejména pro děti odchované pražskými ulicemi velkou atrakcí.

Již v pátek 8. září propůjčilo své prostory Národní zemědělské muzeum k hravému vzdělávání dětí z mateřských a základních škol. Na své si s nimi však přišli i dospělí, kteří si mohli prohlédnout nové expozice, ochutnat rybí a zvěřinové speciality, například kuchařů z třeboňské restaurace Šupina a Šupinka či řeznické speciality řezníka Hudery, a nebo si poslechnout koncert kapely Musica Bohemica. V sobotu se program v muzeu točil okolo divadla pro nejmenší a vystoupení folklorních souborů, večer se pak představila skupina Bluetet.

Také Letenská pláň nabídla v pátek jak program pro základní školy, tak třeba  Regionfest s bohatou a pestrou nabídkou potravin oceněných značkou kvality Regionální potravina . Kromě toho byl oba dny pro návštěvníky k dispozici v tu chvíli zřejmě největší farmářský trh v České republice, kde bylo možné nakoupit výrobky od bezmála stovky producentů. Program pražských dožínek vyvrcholil v sobotu dožínkovým průvodem, který tvořilo několik stovek krojovaných účastníků, kteří se vydali od budovy Ministerstva zemědělství za doprovodu několika hudeb a policie pražskými ulicemi na Letnou. Tam účastníci průvodu předali na pódiu dožínkové věnce ministru zemědělství Marianu Jurečkovi, pražské primátorce Adrianě Krnáčové a dalším hostům, kteří se Dožínek na Letné účastnili. Na odpoledne pak byly naplánované koncerty populárních hudebníků.

Jak uvedla mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková, celá akce přišla stát zhruba na 3,5 milionu korun a před jejím zahájením ministerstvo počítalo s tím, že na ni přijde 15 tisíc až 20 tisíc lidí. Ježková vyloučila, že by šlo o předvolební akci lidovců, jejichž první místopředseda Marian Jurečka je ministrem zemědělství. "Cílem akce je prezentace zemědělství, folkloru, tradic, historie a poukázání na každodenní činnost a výsledky práce zemědělců," řekla.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down