13.09.2004 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dožínky pod Pradědem

V Bělé pod Pradědem se první zářijovou sobotu konaly biodožínky – celostátní setkání ekologických zemědělců. Organizátoři se strefili do krásného počasí, zvolili kouzelné místo, připravili pestrý zábavný program a to vše spolu s nabídkou biopotravin přilákalo davy lidí.

„Právě v tento den skutečně končíme žně,“ konstatovala Marie Bubíková, předsedkyně ZD Jeseník, na jehož ekologické farmě s chovem ovcí a koz celá slavnost probíhala. Potěšilo ji, že regionální centrum Jeseníky svazu Pro-Bio, které si letos vzalo uspořádání celorepublikových dožínek za své, vybralo právě jejich farmu. Před rokem se akce uskutečnila v jižních Čechách na farmě Borová u Chvalšin.
Snaha pořadatelů propagovat ekologické zemědělství a jeho produkty u veřejnosti nevyzněla nazmar. Lidé mohli ochutnat sýr z ovčího a kozího mléka Bělá, víno z Pálavy, nepřeslazený ledový čaj, opékaného berana, různé pečivo, nevšední saláty, třeba s cizrnou, palačinky - vše s předponou bio. Kdo se zatím neorientuje v nabídce biopotravin, mohl se zdokonalit ve stánku svazu Pro-Bio.
Do organizace biodožínek, zahájených průvodem, se zapojila také obec, což Marii Bubíkové udělalo radost. „I my se na naší farmě snažíme, aby se Bělá pod Pradědem měla čím pochlubit. Aby na ni turisté vzpomínali jako na místo, kde si koupili dobrý sýr,“ dodala.
Místopředseda svazu Pro-Bio a správce jeho regionálního centra Jeseník František Winter za svůj podíl na uspořádání celého dne převzal největší dožínkový věnec. Akci, kterou dopoledne zahájil seminář věnovaný trvale udržitelnému rozvoji, podpořil kraj z programu OPOK 2003. Za zkratkou se skrývá operační program Olomouckého kraje.
Zatímco v Bělé nechyběli lidé z vedení svazu Pro-Bio, příznivci ekologického zemědělství, místní občané či lázenští hosté, celostátní akci naprosto opomněla státní správa - zástupci ministerstev zemědělství či životního prostředí, zdejší zemědělské agentury – pozemkového úřadu. Světlou výjimkou byl ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Dušan Vaněk.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down