31.08.2022 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drahé energie ohrozí podle zemědělských podniků rostlinnou i živočišnou výrobu

Skokový nárůst cen energií by podle vedení zemědělských společností na Kolínsku a Nymbursku mohl vést k ukončení některé produkce. Skončit by mohlo například zpracování kukuřice na zrno nebo chov brojlerů, řekli zástupci vedení dvou zemědělských podniků.

Zemědělská akciová společnost Bečváry na Kolínsku, která hospodaří na 4300 hektarech půdy a chová přes 600 dojnic, energie na příští rok nakoupené nemá. "Pořád jsme váhali, až bylo pozdě," řekl místopředseda společnosti Vojtěch Kšírl. Podle současných cen by společnost dala příští rok za energie desetkrát víc. "To je naprosto devastační. Stát s tím musí něco udělat," řekl Kšírl. Letos firmu energie budou stát 2,5 milionu korun.
Plynu potřebuje společnost podle Kšírla méně, pro některé činnosti je ale nezbytný. "Potřebujeme ho hlavně k sušení kukuřice na zrno, v nejhorším případě to prostě dělat nebudeme a zůstaneme jen u kukuřice na siláž. Krávy ale bez elektřiny nepodojíme," doplnil.
Společnost Proagro Nymburk, která chová na čtyřech farmách kolem 750 000 nosnic a zabývá se i další živočišnou výrobou, už má energie na rok 2023 nakoupené. "Nakupovali jsme na spotu, takže příští rok máme pokrytý, i když samozřejmě za vyšší ceny," řekl ředitel pobočky společnosti v Městci Králové Zdeněk Mlázovský. Náklady na elektřinu stouply ve společnosti za první pololetí meziročně o 207 procent a za plyn téměř o 240 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down