Drama kolem opuštěného stáda krav v Polsku má "happy end"

Drama kolem opuštěného stáda krav žijícího volně na západě Polska má pro krávy a z pohledu ochránců zvířat šťastný konec. Hromadná porážka schválená v pondělí "definitivně" veterinární správou se konat nebude, oznámil dnes podle agentury PAP ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski.

O krávy, které po mnoho let žijí volně u malé vísky Deszczno nedaleko města Gorzów Wielkopolski, se před více než deseti lety přestal starat jejich majitel. Úřadům se ho nepodařilo celé roky přesvědčit, aby se stádu začal znovu věnovat. Na skot, který nekontroloval veterinář, si kvůli možné nákaze stěžovali místní chovatelé krav. Opuštěný dobytek také ničil plodiny na polích. Nyní se asi 180 zvířat nachází v ohrazeném prostoru.
Rozhodnutí veterinární správy o utracení "bezprizorních" krav vyvolalo velké pobouření mezi ochránci zvířat. Ti zamýšlená jatka označili za ostudný a nelidský postup.
"Krávy z Deszczna nepůjdou na porážku. Místo toho budou izolovány ve státním statku," ukončil dnes podle agentury PAP ministr Ardanowski týdny vzrušených debat kolem osudu stáda.
Svým slovem do diskuse přispěl i prezident Andrzej Duda, který se vyslovil pro "happy end" celého dramatu. "Jsem přesvědčený, že se najde, přestože pravidla EU vyžadují usmrcení těchto zvířat. Poláci to dokážou," napsal na twitteru ještě před oznámením ministra s jemnou narážkou na názorové neshody mezi Varšavou a Bruselem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down