07.02.2002 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dřevaři se chtějí spojit a udržet ceny dřeva

Vytvořit silné uskupení prodejců dřeva, které by udrželo ceny na přijatelné úrovni, navrhl včera na valné hromadě Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů (SVOL) ředitel Lesů ČR Jiří Oliva. Pokles cen jehličnatého vlákninového dříví od roku 1998 průměrně o 14 procent na metr krychlový má totiž tvrdý dopad do ekonomiky lesnických podniků

Tento sortiment představuje téměř polovinu jejich produkce. "Každý z nás si dokáže spočítat, o kolik nám může klesnout cena jednoho kubíku dřeva, abychom se dostali do červených čísel, a víme, že se taková částka pohybuje v řádu desetikorun," dodal Oliva.
Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR, které zastupuje asi 800 majitelů celkem 280.000 ha nestátních lesů, považuje dobré zhodnocení produkovaného dříví za jednu ze svých priorit. Podle předsedy výkonného výboru Františka Kučery se SVOL musí společnou obchodní politikou vážně zabývat, protože vlastníci největších zpracovatelských podniků nepovažují vůbec za nutné jednat s producenty dřeva o zásadních otázkách dodavatelsko-odběratelských vztahů. Podle Kučery ceny surového dřeva stagnují nebo klesají, zatímco ostatní nákladové položky produkce dřeva rostou. V obecních a soukromých lesích se ročně těží podle statistických údajů přes pět miliónů metrů krychlových surového dřeva, v lesích členů SVOL se vytěží až dva milióny metrů krychlových.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down