Drobní pěstitelé vinné révy chtějí prosadit do zákona statut malovinaře, který by jim umožnil zbavit se nynější rozsáhlé administrativy v oboru. Požadují proto svobodný prodej hroznů z vinic o rozloze do 0,5 hektaru a zvýšení hranice výroby vína bez registrace alespoň do 2000 litrů. Tyto návrhy zazněly na jejich nedělní protestní demonstraci v Brně.
"Za současných úprav jsme se stali lovnou zvěří pro celníky," řekl k situaci starosta Starého Poddvorova František Strýček.
Poslanci sice nedávno reagovali na nevoli pěstitelů a hranici výroby vína pro vlastní spotřebu zvedli z 500 na 1000 litrů, ale vinohradníci to považují za nedostatečné. Nelíbí se jim ani, že například při prodeji jenom jednoho litru vína musí drobný vinař vyplnit asi dvě desítky tiskopisů a hlášení na různé instituce. Rozbujelá byrokracie může podle jejich názoru malovinařství jako fenomén zejména Jihomoravského kraje postupně udusit. "Samozřejmě chceme dodržovat zákony, ale při co nejjednodušší evidenci," zdůraznil starosta Bořetic Václav Petrásek.
Přihlášení do kontrolního systému kvůli minimálnímu prodeji vede k trvalému sledování vinaře ze strany finančních orgánů, které je, jak tvrdí, zpravidla zbytečně obtěžuje. Starostové tří vinařských obcí sepsali proto petici, která požaduje zastavit "cílenou likvidaci" malých vinařů na jižní Moravě. Za pět týdnů ji zatím podepsalo od Znojma až po Uherské Hradiště asi 5500 lidí. Vinaře přijme 13. prosince jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, kterého hodlají organizátoři požádat i o právní pomoc při dalším postupu. Chtějí totiž petiční archy předat Poslanecké sněmovně.
Na demonstraci v Brně se sešlo asi 200 nespokojenců s nynější vinařskou legislativou. Při evidovaných téměř 17.000 vinicích se celá věc může týkat přibližně 6000 lidí ve 140 vinařských obcích regionu, odhadl Strýček.