20.09.2006 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drůbežáři poškození ptačí chřipkou dostanou podporu

Vláda dnes schválila materiál ministryně zemědělství Mileny Vicenové. Počítá se v něm s podporou až 247 milionů korun pro drůbežáře, které letos poškodila ptačí chřipka a poté i pád cen. Podpora bude vyplácena rovným dílem z národních zdrojů a fondů Evropské unie. Šéfka resortu však upozornila, že na vyplacení podpor českým drůbežářům zbývá málo času a je nutné je vyčerpat do konce letošního roku.

Podle ministryně čeští chovatelé při jarní vlně ptačí chřipky obstáli dobře a také důvěra českých spotřebitelů v tuzemské drůbeží maso nebyla výrazně poškozena. Následně obor postihly masivní dovozy ze zahraničí.
Podpora může být využita například na vyrovnání části ztrát způsobených , předčasnou porážkou některých reprodukčních hejn, likvidací a zpracováním násadových vajec, likvidací mláďat, prodloužením dočasného pozastavení produkce na déle než tři týdny, dobrovolným snížením výroby omezením chovu mláďat či předčasnou porážkou slepic připravených ke snášce.
V České republice se letos objevilo několik případů ptačí chřipky. Chovatelé v okolí nesměli například chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platil také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva a omezení vstupu lidí do drůbežáren, což mělo nepříznivý vliv na ekonomiku drůbežářských podniků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down