22.07.2008 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Drůbežáři zatím platit nemusí

Většina drůbežářských firem, které letos dostaly od antimonopolního úřadu pokutu přes 14 milionů korun za kartel, zatím nemusí sankci platit. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, který čtyřem z pěti žadatelů přiznal takzvaný odkladný účinek. Informoval o tom minulý týden soudce David Raus.

Rozhodnutí znamená, že firmy nebudou muset pokutu zaplatit do doby, než verdikt antimonopolního úřadu posoudí soud.
Sankci prozatím nemusí platit adresáti dvou nejvyšších pokut a podle antimonopolního úřadu také iniciátoři kartelu Agrodružstvo Jevišovice a Sušárna Pohořelice. Jevišovičtí dostali pokutu 8,5 milionu korun, Pohořeličtí 3,5 milionu korun. Odkladný účinek soud přiznal i společnosti Karlov a podniku ZEVA Chlístovice, které měly platit statisíce.
Naopak Zemědělskému družstvu Petřín odkladný účinek nepřiznal. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci, stane se tak, až ho účastníci řízení převezmou.
Podle Rause soud při hodnocení žádosti prověřuje především to, zda by povinnost zaplatit pokutu okamžitě způsobila firmě nenahraditelnou újmu. U čtyř podniků soud shledal, že by se tak stalo. U páté ne. Firma Agroprodukt ani Zemědělské družstvo Roštýn o odklad nepožádaly.
Podle Filipa Vrány z antimonopolního úřadu je případný odklad zaplacení pokuty na posouzení soudu. Na rozhodnutí, že šlo o kartel, i výši pokuty ale úřad trvá. "Jednalo se o kartel o ceně, což je nejzávažnější porušení zákona," uvedl Vrána.
Krajský soud v Brně se případem začne v dohledné době zabývat znova. Má rozhodnout, zda antimonopolní úřad vyměřil pokutu drůbežářům v souladu se zákonem. Verdikt ÚOHS o kartelu i uložené sankce napadlo u soudu šest firem. Případ je však podle Rause na samém počátku a letos o něm soud nejspíš nerozhodne.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down