01.07.2004 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Družstva dnes hospodaří už jen na čtvrtině zemědělské půdy

Počet zemědělských družstev se od roku 1989 u nás výrazně snížil. Z počtu 1024 jich vloni zůstalo jen 667. Obhospodařují dnes asi čtvrtinu zemědělské půdy, zatímco dříve jim patřilo šedesát procent této plochy. Necelou třetinu zemědělské produkce zatím stále pokrývají zemědělská družstva.

Družstevnictví si udrželo v našich zemích tradici starou téměř 160 let, uvedl výkonný ředitel Družstevní asociace František Lébl. Družstevnictví poznamenal v roce 1992 transformační zákon. Podle něj musela družstva rozdělit majetek na členské podíly a ty vypořádat, pokud o ně oprávněné osoby projevily zájem. Družstva někdy neměla na uspokojení majetkových nároků dostatek prostředků, a často ani tehdy, když vstoupila do likvidace a rozprodala všechen svůj majetek. Řada z nich se proto rozpadla a zanikla.
K dopadům z transformačního zákona se připojily ještě restituce v zemědělství, což byl další důvod, proč došlo k radikálnímu snížení počtu zemědělských družstev.
Družstva si však i nadále drží po roce 1989 nezanedbatelnou roli v zemědělství, bydlení, výrobě a obchodu. Podle hrubých odhadů je nyní asi o 30 procent družstev méně než na konci osmdesátých let.
Nárůst počtu družstev se naopak projevuje v bydlení. Nově jich vzniklo několik tisíc v důsledku privatizace obecních bytů. Bytová družstva zaujímají sedmnáct procent bytového fondu v České republice.
Podstatně klesl v minulém desetiletí počet členů a pracovníků u výrobních družstev, a to ze 130 tisíc na současných třicet tisíc. Svaz nyní sdružuje více než tři stovky výrobních družstev. Jejich roční obrat přesahuje 20 miliard korun a export 4,3 miliardy korun, sdělil předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev Jan Wiesner. Tato družstva se věnují výrobě spotřebního zboží, například domácích potřeb, kosmetiky, textilu, obuvi, galanterie či nábytku, působí ve stavebnictví a ve službách. V poslední době nově vznikají ale i družstva vinařská a potravinářská.
Obrat spotřebních družstev dosáhl loni 26,6 miliardy korun. Podílejí se na tuzemském maloobchodním obratu pěti procenty na trhu potravin a osmi procenty na nepotravinářském zboží denní potřeby.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down