25.11.2005 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Družstvo Agroodbyt ČR podezřívá PGRLF z nekalého chování a podalo stížnost

Družstvo Agroodbyt ČR považuje chování Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu od roku 2002 do převodu státního podílu v potravinářské firmě Setuza na společnost Český olej, což je 38,3 procenta akcií, za chování instituce, která hájí zájmy Českého oleje. Družstvo Agroodbyt si stěžuje především na prodej akcií jednomu zájemci, a to formu dosud tajné dohody. Žádný jiný podnik vyjma Českého oleje neměl možnost do procesu zasáhnout, i když družstvo se prý o podíl PGRLF zajímalo také. Jak uvedl předseda družstva David Novák, je důvodné podezření na nelegální státní podporu. Proto Družstvo Agroodbyt ČR podalo v uplynulých dnech na antimonopolní úřad stížnost kvůli převodu státního podílu v Setuze na společnost Český olej a zřejmě se s ní obrátí i na Evropskou komise.

S výjimkou Českého oleje neměl podle Nováka nikdo možnost postavit nabídku, což družstvo považuje za ekonomickou výhodu pro soukromý subjekt. Podle něj o akcie měly zájem i jiné firmy a není tedy zaručeno, že stát získal nejlepší možnou cenu.
Podle schválených pravidel musí státní podporu nejdřív schválit příslušný úřad a až poté může být uplatněna. Agroodbyt uvádí, že podle jeho informací nebyl převod akcií nikdy oznámen ani antimonopolnímu úřadu, ani Evropské komisi. Družstvo připouští, že datum údajně nezákonné státní podpory se posunulo zřejmě až za datum vstupu země do EU, proto se v nejbližších dnech hodlá se stížností obrátit i na Evropskou komisi.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down