10.04.2015 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

dTest: Roztíratelné tuky často obsahují málo tuku, ale hodně vody

Roztíratelné rostlinné tuky, běžně označované jako margaríny, obsahují v mnoha případech málo tuku, ale hodně vody. Vyplývá to z testu časopisu dTest. Pod názvem margarín se smějí prodávat jen výrobky, které obsahují mezi 80 a 90 procenty tuku. Testovaných 22 výrobků obsahovalo od 20 do 60 procent tuku, uvedl dTest.

"Platí, že čím méně tuku tyto produkty obsahují, tím více je v nich vody. O to více je také zapotřebí přídatných látek, které drží tyto dvě odpuzující se složky pohromadě," uvedla redaktorka dTestu Olga Šlesingrová.
Vítězem testu se stal roztíratelný tuk Flora Light s 30 procenty tuku, který se obešel bez konzervantů, obsahoval nejméně nežádoucích nasycených mastných kyselin a téměř nejvíce prospěšných omega 3 mastných kyselin.
Naměřené hodnoty škodlivých transmastných kyselin byly u testovaných výrobků v pořádku. Další sledovanou skupinou látek byly konzervanty. Tuk podle dTestu konzervant nepotřebuje, naopak umělým prodlužováním trvanlivosti může ztrácet vitamíny a senzorické kvality. "Z 22 výrobků se bohužel pouze tři, a to Flora Light, Perla Tip a Perla Plus Vitamíny, obešly bez konzervantu sorbanu draselného, který některé zdroje označují za potenciální alergen," podotkla Šlesingrová.
Roztíratelné tuky tvoří rafinované rostlinné oleje a voda spolu s emulgátory, stabilizátory, konzervanty, antioxidanty, barvivy a regulátory kyselosti. Na prvním místě ve složení testovaných výrobků figuroval většinou řepkový olej, pětina produktů druh rostlinných tuků použitých při výrobě nespecifikovala.
Výrobek Stella s máslovou příchutí podle dTestu obsahoval emulgátor E 476. "Ten legislativa povoluje pouze ve výrobcích s nižším obsahem tuku, kde, lapidárně řečeno, drží pohromadě převážnou většinu vody s trochou oleje," uvedla Šlesingrová.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down