Důležitá je odborná připravenost

Především o důležitosti a odborné připravenosti nastupující generace, která se bude věnovat zemědělství, mluvil ministr zemědělství Marian Jurečka při nedávné návštěvě Střední školy zemědělské a veterinární Lanškroun na Pardubicku. Ministr o tom debatoval se studenty i s jejich pedagogy.

„Zemědělství je potřebný a tradiční obor. Zároveň je to ale také obor, který se rychle rozvíjí a potřebuje odborníky vzdělané v nových technologiích a postupech. Proto je důležité, aby zemědělské školství dalo svým studentům dobrý základ podpořený spoluprací s výzkumnými ústavy a institucemi,“ prohlásil Jurečka a ocenil, že střední zemědělská a veterinární škola v Lanškrounu spolupracuje se zemědělskými univerzitami i s podobnými školami v zahraničí.

Na Pardubicku ministr navštívil také prodejce zemědělské techniky Klas Nekoř a farmu Šedivec, která chová červenostrakatý skot a zabývá se i rostlinnou výrobou.

Ministr navštívil i společnost Fish Farm Bohemia v obci Rokytno, která využívá recirkulační akvakulturní systémy pro chov například sumců, jeseterů nebo pstruhů. Tato technologie má mimo jiné výhodu v tom, že voda cirkuluje v uzavřeném okruhu, čímž je vyloučeno riziko kontaminace vody těžkými kovy, úniky hospodářských splašků apod., které mohou ovlivnit negativně kvalitu složení masa ryby. Naše společnost patří v České republice mezi průkopníky této technologie, která je ale v zahraničí již běžná.

Rybí farma Fish Farm Bohemia s.r.o. vznikla v roce 2011. Sídlí v areálu zemědělského družstva v Rokytně, nedaleko měst Hradec Králové a Pardubice. Specializuje se na prodej ryb a chov ryb, především dravých náročnějších druhů, které narozdíl od klasického rybničního hospodaření lze chovat ve větší koncentraci. „Zajišťujeme prodej ryb do maloobchodních prodejů, restaurací, obchodních řetězců, ale i na chov ryb za účelem zarybnění rybářských revírů,“ uvedli představitelé firmy. Prodej ryb nabízejí přímo i koncovému zákazníkovi, a to jak na farmě, tak prostřednictvím eshopu. Ryby zavážejí do Hradce Králové a Pardubic.

Zájem o masná plemena

Při návštěvě Středočeského kraje zavítal i do Velkostatku Tetín na Berounsku, který se zabývá chovem masného skotu plemene aberdeen angus a jsme i členem plemenné knihy AA. Od února 2002 mu byl udělen statut chovu prostého nákazy IBR. „Několik námi odchovaných býčků bylo již v předchozích letech vybráno po úspěšné  testaci a působí v přirozené plemenitbě na farmách u jiných chovatelů. V tomto směru můžeme nabídnout i kvalitní plemenný materiál co se týká jaloviček ve stáří do jednoho roku, do dvou let i jalovic březích,“ uvedli zástupci podniku s tím, že na farmě mají zpravidla dva špičkové plemenné býky, se kterými provádějí  každoročně sto procent přirozené plemenitby v období od května do července. Telátka se rodí v následném roce v březnu až dubnu a  od svých matek se odstavují na podzim, koncem měsíce listopadu. „Je tady asi 112 kusů,“ ukázali na pastvinu, která se rozkládá nedaleko velkostatku. Podle generálního ředitele Matthewa Durase připravují i vlastní porážku a bourárnu. V současnosti prodávají maso odběratelům v České republice.

„Začátky byly takové, že nikdo moc neměl o tyto produkty zájem, ale v poslední době se tento zájem zvyšuje,“ shrnul s tím, že telí a prodávají turnusově. 

Na statku, který se rozkládá za zámkem na návsi, jsou i stáje pro koně. Součástí nabídky Velkostatku Tetín je prodej dříví - kulatiny, palivového dříví a podobně. Nechybí také prodej obilí, jako je pšenice, ječmen či oves, nebo sena či slámy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down