15.10.2008 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Důslednost při redefinici

Česká republika, coby nastupující předsednická země, by měla důsledně trvat na dokončení redefinice znevýhodněných oblastí LFA ve schváleném harmonogramu. Uvedl to předseda Svazu marginálních oblastí (SMO) Milan Boleslav. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče nebude ale zřejmě redefinice LFA během českého předsednictví dokončena.

Ministr na výročním členském zasedání svazu poznamenal, že velké rozšiřování oblastí LFA v České republice zřejmě nehrozí. „Po roce 2013 se bude rozdělovat tentýž balík peněz jako dosud, nebo bude ještě chudší. Pokud by se rozšířily oblasti LFA, rozděloval by se mezi větší plochu. Nejsem si jist, zda to bude dobré řešení,“ míní.
Boleslav připomněl,. že k redefinici LFA vyzval už Evropský účetní dvůr. Na základě jeho kritické zprávy ale Evropská komise (EK) nově konstatovala, že cíl LFA se již nezaměřuje na udržení obyvatelstva ve venkovských oblastech, ale k podpoře trvale udržitelného hospodaření a údržbě krajiny s tím, že k řešení zaměstnanosti jsou jiné, mnohem efektivnější nástroje. SMO podle svého předsedy podporuje návrh EK, podle něhož by se mělo odstoupit od vymezování LFA dle úředních tabulek a začít s vymezováním podle vhodnosti přírodních podmínek pro výrobu. Změna vymezení se u nás bude týkat zejména tzv. ostatních oblastí LFA. Zásadní podmínkou by měla být nízká úrodnost půdy nebo špatné klimatické podmínky, podotkl Boleslav..
Česká republika by podle něj měla zohlednit právě usnesení Evropského parlamentu (EP) ze dne 23. září 2008 o stavu a vyhlídkách zemědělství v podhorských a horských oblastech.Podle něj je provozování zemědělské činnosti v horských oblastech velmi obtížné a je třeba je podpořit, mimo jiné kvůli jeho environmentální úloze.Vyrovnávací platby pro horské oblasti by měly být podle EP i v budoucnosti poskytovány výhradně jako kompenzace stálých přírodních znevýhodnění a dalších nákladů, které vznikají v důsledku ztíženého zemědělského hospodaření. EP se podle Radky Hejtmánkové z tiskového oddělení této instituce domnívá, že by měla být zavedena cílená finanční podpora pro horské oblasti a pro všechny znevýhodněné oblasti, včetně horských, by měl být zřízen zvláštní fond. „Vyzývá také členské státy, aby zavedly doplňkové platby na hektar pro ekologické zemědělství a extenzivní pastvu a také, aby podporovaly investice do zařízení na chov dobytka,“ doplnila s tím, že horské oblasti poskytují domov a práci přibližně pětině evropské populace.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down