28.05.2019 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Důvěra Čechů v budoucnost sjednocené Evropy dál vzrostla

Důvěra Čechů v budoucnost sjednocené Evropy dál vzrostla, od loňského dubna se zvýšila o dva procentní body na 46 procent. Srovnatelný podíl respondentů, 43 procent, ovšem v budoucnost sjednocené Evropy nevěří. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Od roku 2012, kdy agentura pohled na budoucnost EU zjišťuje, vzrostla důvěra o 11 procentních bodů a nedůvěra o devět procentních bodů poklesla. Průzkum se uskutečnil od 30. března do 10. dubna a zúčastnilo se ho 1052 lidí starších 15 let.

Česká veřejnost vnímá evropskou integraci jako prospěšnou nejsilněji v obraně (69 procent) a ekologii (67 procent). Necelé tři pětiny Čechů jsou přesvědčeny o prospěšnosti evropské integrace v kultuře a hospodářství. Nejskeptičtěji je hodnocena integrace v politice, když integraci v této oblasti za prospěšnou označily přesně dvě pětiny lidí a za škodlivou téměř polovina dotázaných.

Téměř polovina lidí zastává také názor, že míra integrace Evropské unie by měla do budoucna zůstat přibližně stejná jako v současnosti. Bezmála pětina se přiklání k dalšímu posilování integrace a podle přibližně čtvrtiny respondentů by EU měla naopak integraci oslabovat. "V porovnání s minulým šetřením z dubna 2018 došlo ke statisticky významnému nárůstu (o čtyři procentní body) názoru, že by se míra integrace měla posilovat, u ostatních možností se názory dotázaných statisticky významně neposunuly," uvedli autoři průzkumu.

V otázce míry budoucího zapojení ČR do Evropské unie je 44 procent dotázaných pro zachování stávající míry zapojení. Pro posílení je necelá čtvrtina, stejně jako pro oslabení. Rozložení je podle autorů podobné jako v loňském a předloňském roce a v roce 2012. Statisticky významné změny oproti loňsku nedoznal podle CVVM ani názor, zda rozhodnutí EU jsou v zájmu České republiky. Že tomu tak je, věří 30 procent dotázaných, naopak dvě třetiny se domnívají, že rozhodnutí Evropské unie nejsou v zájmu Česka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down