Dva měsíce bude možné prodávat maso z nutrií "ze dvora"

Od listopadu bude dva měsíce možné prodávat "ze dvora" maso z nutrií. Umožňuje to novela veterinárního zákona, vstupující v platnost začátkem listopadu. Od Nového roku ale prodej zakáže evropská legislativa, která se snaží eliminovat invazní nepůvodní druhy zvířat a rostlin. Informovali o tom zástupci Státní veterinární správy.

"Nutrie se zařadily do plánu legislativních prací v roce 2011, od té doby se proces vlekl. Takže se to zveřejnilo v zákoně až teď. Mezitím komise zveřejnila seznam invazních druhů, kam dala i nutrie. Takže podle legislativy Evropské unie lze chovat nutrie maximálně do konce tohoto roku. A během chovu nelze nutrie rozmnožovat a musí být jasně zamezeno jejich úniku," řekl ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Jan Váňa. "Zatím platí, že do konce roku chovatelé prodávat maso z nutrií mohou," dodal. Česká legislativa problematiku invazních druhů neřeší. Ministerstvo životního prostředí již dříve uvedlo, že do konce volebního období ani neplánuje vládě nějaký takový zákon předkládat.
Podle předsedy Ústřední odborné komise chovatelů kožešinových zvířat Jana Kaplana bylo v České republice loni 200 až 250 chovatelů nutrií, kteří měli zhruba 1500 těchto zvířat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down