12.05.2006 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvacátý Den Evropy

Tento týden oslavila Evropská unie Den Evropy. Je jím devátý květen, tedy den, v němž v roce 1950 pronesl tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman památný projev o vizi evropského společenství. Vyzval ke spojení západoevropského uhelného a ocelářského průmyslu. Vycházel z toho, že solidarita ve výrobě v této oblasti znemožní další válku mezi Francií a Německem. Otcem této myšlenky byl Jean Monnet.

Ten se domníval, že nestačí běžná spolupráce států, ale je třeba, aby vznikly společné nadnárodní orgány. Do té doby suverénní práva zemí rozhodovat o zmíněných odvětvích převzal nadstátní orgán - Vysoký úřad. Smlouvu o vytvoření tohoto společenství podepsalo v dubnu 1951 v Paříži (odtud Pařížská smlouva) na 50 let Německo, Francie, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko a Belgie.
O ustavení dne Evropy se rozhodlo v roce 1985 a poprvé se slavil o rok později. Letos to tedy již bylo po dvacáté. Velké oslavy chystá unie na příští rok, kdy uplyne půl století od podpisu Pařížské smlouvy. Při této příležitosti má vyjít pamětní dvoueurová mince. Budou na ní podpisy státníků šesti zakládajících zemí na pozadí Michelangelova vzoru dlažby na římském Kapitolu, kde byla smlouva podepsána.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down