24.06.2005 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvacátý případ BSE v Česku čeká na potvrzení

Podezření na dvacátý případ nemoci šílených krav se dotýká akciové společnosti Zetka Strážník ve Studenci na Semilsku, která má více než pět set krav. Jde o více než šestiletou krávu, která uhynula. Očekává se, že stejně jako v předešlých případech se podezření potvrdí. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Zetka Strážník má ještě jako doplňkovou činnost těžbu kamene, chov dobytka, ale produkce mléka je hlavní činnost, která zaměstnává 60 pracovníků podniku. Ekonom Bohumír Pěšina sdělil, že neví, kde se zvíře mohlo nakazit, protože to byla kráva z jejich vlastního chovu a nikdy dřív nebyla nemocná. Výsledky kontrolního testu by měly být známy koncem příštího týdne.
Počet vrstevnic, které bude nutné v souladu se zákonem a z důvodů diagnostických utratit a vyšetřit, by se měl pohybovat něco přes stovku, doplnil Duben. Tím přijde Zetka Strážník asi o čtvrtinu svého stáda, řekl Pěšina.
V Libereckém kraji jde už o druhý případ BSE. První prokázaly testy předloni v říjnu. Nakažené zvíře tehdy pocházelo ze stáje v Syřenově na Semilsku. ZEOS, kterému teletník patřil, musel na porážku poslat zhruba 500 zvířat. Další kusy musely nechat porazit také AGV Libštát a Zemědělská družstva v Košťálově na Semilsku a Miletíně na Jičínsku, jejichž zvířata prošla stejným teletníkem. Celkem bylo ve třech vlnách vybito 874 zvířat. Stát podnikům na náhradách rozdělil kolem 35 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down