18.10.2002 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvacátý říjen je národním Dnem stromů v České republice

Motto: „Věříme, že přijde doba, kdy si lidé uvědomí, že sestoupili ze stromů a musí se k nim zase vrátit.“
Smyslem tohoto dne je oslavit krásu, význam a výjimečnost všech stromů. Při příležitosti tohoto svátku se po celé České republice konají nejrůznější akce, jejichž cílem je připomenout význam stromu. České lesy jsou jedny z nejpoškozenějších v Evropě, s nárůstem počtu automobilů, rychlou urbanizací a přibýváním silnic stromy chřadnou a ubývají také z měst a krajiny.

Stromy jsou přitom nenahraditelnou součástí našeho životního prostředí. Pomáhají regulovat teplotu a klima, zadržují vodu a zabraňují rychlému odtoku srážek. Stromy odebírají ze vzduchu oxid uhličitý a vrací do něj kyslík. Mají pro nás velký význam i kulturní.
Program podporuje výsadu stromů v krajině, ve městech i v lesích a usiluje o zapojení širokého spektra lidí do přípravy projektů a zejména do vlastní výsadby. Od založení v roce 1999 do roku 2002 bylo s jeho podporou vysázeno 6500 stromů a do výsadeb ve více než 60 místech České republiky se zapojilo několik tisíc lidí.
Výsledkem dosud realizovaných projektů je přes 6000 nově vysazených stromů. Stromy se vysazovaly ve velkých městech, v Praze, v Brně v Přerově nebo třeba v Karviné, menších obcích jako například v Bystrovanech u Olomouce, Vlkoši, Budišově nebo Kostelní Myslové a sázelo se i na horách v Beskydech a v Jizerských horách. Pro zvýšeni zájmu veřejnosti o stromy letos Nadace Partnerství ve spolupráci s časopisem Květy vyhlásili anketu Strom roku, do které každý může navrhnout svůj "nejsympatičtější" strom. Vítěz bude slavnostně vyhlášen v průběhu benefičního koncertu pro stromy, který proběhne na Den Stromu 20. 10. 2002 v pražském Divadle na Fidlovačce. Na koncertě bude křtít Zuzana Lapčíková své CD Strom života, které vydává Nadace Partnerství na podporu sázení stromu. Na výsadbu stromu je určen také veškerý výtěžek koncertu, na kterém vystoupí Hana Hegerová, Emil Viklický, QVOX a další hosté. Více informaci na www.stromzivota.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down