16.06.2004 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvanáctý případ BSE v České republice potvrdil kontrolní text

Kontrolní test potvrdil, že kráva z Horní Kalné na Trutnovsku byla nakažena nemocí šílených krav. Během tří měsíců půjde v tomto dvanáctém případu v České republice na porážku 241 krav, uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Nakažená kráva pochází ze společnosti Kalenská zemědělská z Dolní Kalné. Později byla prodána spolu se sedmi dalšími kusy do podniku Agro Český Ráj Všeň. Kalenská zemědělská bude posledním případem BSE postižen nejvíce, na porážku pošle 172 krav. Ztráty se budou počítat v řádech milionů korun, odhadl ředitel tohoto podniku Václav Valeš s tím, že takový úbytek stáda na ně tvrdě dopadne. Podnik nebude smět sedm let obchodovat se státy Evropské unie. A v České republice bude moci obnovit obchody až po likvidaci všech vrstevnic nakažené krávy, upozornil ředitel hradecké Krajské veterinární správy Václav Dlauhoweský.
Dobytek určený k likvidaci se ale nachází téměř po celé republice. Zhruba šedesát kusů je v podnicích Libereckého kraje, sedm kusů je u dalších chovatelů na Trutnovsku. Tři býci z kohorty jsou také na inseminačních stanicích v okresech Jindřichův Hradec, Třebíč a Znojmo, řekl Dlauhoweský. Krávy mají být utraceny postupně do tří měsíců, poslední půjdou na řadu vysokobřezí krávy po otelení, dodal.
Tříměsíční odložení termínu utracení je dosud jediná úleva, kterou Evropská komise akceptuje. Toto odložení má své opodstatnění. Možnost zjištění dalšího nemocného zvířete je totiž až desetkrát vyšší právě ve skupině vrstevnic nemocné krávy než při vyšetřování zvířat porážených na normální porážce, vysvětlil mluvčí SVS Duben.
Společnost Kalenská zemědělská hodlá podle Valeše stádo co nejrychleji doplnit. Část stáda doplní nákupem. Dosud společnost jiným chovatelům prodávala až šedesát jalovic ročně. Valeš zatím nedokáže odhadnout, do jaké míry náhrada od státu, určená zemědělci, jehož chov postihla BSE, a plnění pojišťovny, vyrovnají ztráty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down