09.06.2006 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvě desítky růží v Rosariu Gustava Mahlera v Kalištích

V roce 1860 se v Kalištích u Humpolce narodil jeden z nejvýznamnějších hudebních velikánů Vysočiny Gustav Mahler. O 136 let později v blízkosti jeho rodného domu vzniká růžový sad tzv. rosarium. Od roku 1996 bylo zasazeno 20 růží, poslední dvě vsadil hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil a předseda senátu Přemysl Sobotka začátkem května letošního roku.

Myšlenka zřídit u rodného domu Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce Rosarium souvisí se snahou navázat na myšlenkový a filozofický odkaz Gustava Mahlera. Rosarium je v současné době před budovou bývalé školy v Kalištích a další část přímo před domem Gustava Mahlera. „Rosarium připomíná jak historii a odkaz skladatele, tak vztah současných osobností k tomuto tvůrci a jeho tvorbě,“ řekla Jana Černá ze Společnosti Gustava Mahlera.

První dvě růže zasadila Jana Košlerová, vdova po dirigentovi České filharmonie Zdeňku Košlerovi a koncertní mistr České filharmonie Bohumil Kotmel. Do rodiny zahradníků dnes patří i houslista Václav Hudeček, italský dirigent Gaetano Delogu nebo opěrní pěvkyně Dagmar Pecková. U růže zasazené hejtmanem Vysočiny Milošem Vystrčilem a předsedou senátu Přemyslem Sobotkou bude poznámka – Nottingham Forrest FI tzn. růže červená, dobře plná, olistění temně zelené. „Dozvěděl jsem se, že důvodů pro zřízení Rosaria v Kalištích bylo hned několik: symbolika růže v německé i české lidové poezii a písni, Mahlerův vztah k přírodě, úvahy o světě, vztahu přírody a člověka a nakonec i přímá citace jeho Druhé symfonie, kde se objevuje spojení …rudá růže…,“ popsal hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil.
Podle informací Jany Černé se do budoucna počítá ve spolupráci se Šlechtitelskou stanicí Kunratice u Prahy s vypěstováním odrůdy „Gustav Mahler“. Ta bude v Kalištích umístěna na nejčestnějším místě. O tom, kdo ji zasadí, se zatím mlčí. Co však nikdo netají je fakt, že nejvzdálenější růže v Kalištích zasazená - Angel Bells pochází z Nového Zélandu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down