06.09.2006 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvě priority ministryně zemědělství Vicenové

Za priority považuje nová ministryně zemědělství Milena Vicenová dorovnání přímých plateb na maximum a dostatek peněz na spolufinancování evropských fondů. Stav státního rozpočtu ale není radostný, o navýšení rozpočtu pro zemědělství bude muset úřad tvrdě bojovat, prohlásila Vicenová poté, co ji včera premiér Mirek Topolánek uvedl do funkce.

Ministerstvo zemědělství zatím dostalo na příští rok13, 4 miliardy korun, i když původně požadovalo 28 miliard korun. Dalších 6,05 miliardy je pro resort vyčleněno ve všeobecné pokladní správě. Úřad požádal o navýšení rozpočtu o sedm miliard, jinak se prý nevyhne řadě škrtů. Návrh státního rozpočtu již nyní počítá se schodkem 88 miliard korun.
Letos stát poprvé dorovná zemědělcům přímé platby v maximální možné míře. Zhruba 35procentní základní dotace z unie doplatí na 65 procent úrovně ve starých členských zemích EU. V příštím roce by farmáři při plném dorovnání dostali 70 procent přímých plateb proti konkurenci v původní evropské patnáctce.
Resort by se měl podle Vicenové dobře připravit na čerpání peněz z nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, který slučuje některé dosavadní programy. Česko může z fondu během let 2007 až 2013 vyčerpat zhruba 73 miliard korun. S národním spolufinancováním činí celkový příděl venkovu 93 miliard korun.
Dalším cílem pro Vicenovou je příprava na české předsednictví EU v prvním pololetí roku 2009. Podle jejího mínění je třeba v dostatečném předstihu zabývat se tím, co bude ČR prosazovat v agrární politice unie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down