10.06.2009 | 04:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvě závadné rybí zásilky zastaveny

Státní veterinární správa ČR v uplynulých dnech řešila dva případy závadných potravin. V prvním případě šlo o pstruhy z Turecka a v druhém případě o tresčí játra z Polska. V obou případech nebyla zásilka propuštěna do tržní sítě a bude vrácena nebo zlikvidována. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Závadná zásilka zmrazených pstruhů o hmotnosti 4690 kg bude buď vrácena do Turecka, nebo se zlikviduje v kafilerii. Tito pstruzi nebyli smyslově vyhovující – tělní dutina byla znečištěna střevním obsahem, ryby vykazovaly netypický zápach, barva svaloviny byla žlutooranžová. I laboratorní vyšetření dusíkatých látek poukázalo na to, že zboží neodpovídalo požadavku čerstvosti. Případ řeší Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj.
Stejný osud čeká podle Dubna zásilku 2701 kg tresčích jater v konzervách, kterých je celkem 22 512. Nic nebylo distribuováno do tržní sítě, zásilka je pozastavena ve skladu příjemce a bude buď vrácena dodavateli do Polska nebo neškodně odstraněna v asanačním podniku.
Z obchodních dokladů vyplynulo, že ryby byly uloveny v Baltském moři, proto byly odebrány vzorky k laboratornímu vyšetření na obsah dioxinů. Bylo zjištěno zhruba 1,5násobné překročení limitu pro sumu dioxinů a PCB s dioxinovým účinkem. Limit pro rybí játra je 25 pg/g. Laboratorním vyšetřením byla naměřená hodnota 63,5 pg/g). Tento případ řeší Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj.
Duben doplnil, že Baltské moře je nejvíce znečištěnou mořskou oblastí, zejména pokud jde právě o dioxiny a PCB s dioxinovým účinkem. Je to podle něj dané tím, že je obklopuje několik států, a proto je znečištěním více ohroženo než jiné mořské oblasti. Výměna vody se sousedním Atlantským oceánem trvá asi třicet let. Zdroji znečištění jsou komunální odpady, průmyslové odpady, atmosférické vstupy, a to například z dopravy a ze zemědělství. Poněvadž je tato problematika známá již delší dobu, byla již v roce 1974 založena Helsinská komise (HELCOM), jejímž cílem je chránit mořské prostředí Baltského moře před zdroji znečištění. Ovšem, než bude Balt „čistý“, to je otázka zřejmě desetiletí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down