17.11.2004 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvojí ceny by měly zabránit přílišnému zdražování po vstupu do eurozóny

Zvažuje se, že určitou dobu před přijetím jednotné měny nařídí centrální banky České republiky a Slovenska obchodníkům uvádět dvojí ceny, v korunách i v eurech. Viceguvernéry České národní banky Oldřicha Dědka a Národní banky Slovenska Ivana Šramko k této úvaze vede obava, aby někteří prodejci při přechodu na eura se nepokusili zneužít zaokrouhlení cen směrem vzhůru. Opatření by tedy mělo zabránit přílišnému zdražování.

Povinnost uvádět dvojí ceny nějakou dobu před a po vstupu do eurozóny umožní, aby si lidé zvykli na nové ceny. Mělo by to případné zdražování zboží omezit, soudí Dědek. Stejně uvažuje i Šramko. Podle něj se vždy najdou obchodníci, kteří se budou snažit zaokrouhlovat, ale dvojími cenami se to dá minimalizovat, uvedl.
Česká národní banka uvažuje kvůli spotřebitelům také o tom, že nedá do oběhu českou podobu jednoho a dvou centů, aby příliš nezatěžovala jejich kapsy. Česko zatím s technickými přípravami na převzetí eura příliš nespěchá. Podle Dědka je zatím času dost. Česká republika na rozdíl od Slovenska zatím nemá národního koordinátora, ani nevypsala soutěž na podobu národní euromince.
Bankovky jsou pro všechny státy eurozóny stejné a jejich výtvarné pojetí i technické parametry musejí dodržet všechny země, zatímco u mincí mají členské státy možnost volby. Na rozdíl od jednotné lícové strany totiž Evropská komise vzhled rubů osmi druhů mincí ponechává v pravomoci jednotlivých států. ČNB původně chtěla soutěž vyhlásit letos na podzim, nyní není ani jisté, že to stihne ještě do konce letošního roku. Výběrové řízení na mincovnu by ČNB měla vyhlásit zhruba tři roky před vstupem do eurozóny a výroba mincí by měla začít nejpozději rok a půl před datem vstupu, který je plánován do roku 2010.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down