21.02.2005 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvojí platby na plochu

Evropská unie odmítla český návrh poskytovat v rámci doplňkových přímých plateb 1933 Kč/ha zemědělské půdy současně se sazbou 545 Kč/VDJ. Odůvodnila to nepřípustným zdvojením plateb chovatelům skotu a ovcí – jednou přes VDJ a podruhé přes zemědělskou plochu. S nízkou dotací pro přežvýkavce také ostře nesouhlasila zemědělská veřejnost.

„Protože unie požaduje jasné oddělení sektorů zemědělské výroby, kam půjde národní dorovnání, považujeme za jediné racionální řešení dvě platby na plochu. A to jednak na plochu krmných plodin, tj. travní porosty a krmné plodiny na orné půdě místo platby na VDJ. A jednak na plochu nekrmných polních plodin,“ navrhuje za Svaz marginálních oblastí předseda Milan Boleslav. Je přesvědčen, že diferencovaná platba na plochu prostřednictvím podpory krmných ploch posílí stav přežvýkavců v méně příznivých oblastech a zajistí v těchto regionech ústup od nekonkurenceschopné výroby tržních plodin na orné půdě, která se podílí na nadprodukci a následném pádu cen.
„Proti argumentům, že poklesnou stavy skotu, je dostatečnou pojistkou podmínka zatížení alespoň 0,3 VDJ/ha krmných plodin, kterou navrhujeme. Naopak platba na VDJ by motivovala farmáře v LFA k pěstování nekrmných plodin a rozorávání TTP, aby dosáhli na dotaci na plochu,“ vysvětluje Kamil Toman z ekonomické sekce svazu. Jak dodává, bez dotací přežvýkavců by se národní doplňkové platby, tzv. top-up i snadněji zúřadovaly a vyhnulo by se problémům s centrální evidencí. „Chovatelé přežvýkavců na TTP s nižší intenzitou by přestali být diskriminováni proti těm, kdo dávají dobytku ve stáji krmivo z orné půdy,“ uvedl Toman. Sazbu na hektar krmných plodin odhaduje Svaz marginálních oblastí na 2590 Kč, u nekrmných na 1933 Kč. Vychází z toho, že celkové peníze pro přežvýkavce na top-up se přepočítají přes krmnou plochu, tj. 0,907 mil. ha, a nikoli přes VDJ.
Na MZe se ovšem rozpracovává návrh, který počítá s platbou na nekrmnou plochu a s dotací na VDJ. „V takovémto případě podle propočtů založených na důvodové zprávě MZe odhadujeme sazby do 1933 Kč/ha a 2148 Kč/VDJ,“ nastínil Toman. Kupříkladu chovatelé krav bez tržní produkce mléka podle něho ale dostanou celkově méně peněz, neboť neobdrží nic na plochu. „Ministerský návrh je nevýhodný pro všechny zemědělce se zatížením nižším než 1,206 VDJ/ha krmných ploch,“ upozorňuje představitel Svazu marginálních oblastí, jehož členové mají průměrné zatížení 0,45 VDJ/ha.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down