10.06.2008 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvojí pohled na biopaliva

Zatímco jedni viní produkci biopaliv ze zdražování potravin, druzí, zejména představitelé zemědělců, je hájí.

Pragmatická opatření je třeba přijmout, aby se zastavil růst světových cen potravin a zlepšil zdravotní stav obyvatel v rozvojových zemích, prohlásil v Evropském parlamentu v květnu Jeffrey Sachs, poradce generálního tajemníka Organizace spojených národů Ban Ki-moona. Zejména je podle Sachse třeba zlepšit zemědělství v Afrických zemích, znovu prověřit důraz na biopaliva a vymýtit tropické choroby. Rozvojová pomoc s měřitelným efektem vyžaduje praktické kroky, jako jsou například dodávky hnojiv a osiva vhodnějších odrůd africkým zemědělcům, aby mohli zvýšit výnos svých farem.
Sachsovi se nelíbí, že Evropská unie dává část své rozvojové pomoci přímo do národních rozpočtů rozvojových zemí. Nemá tedy přehled o tom, kam tyto peníze potom skutečně směřují.
Mnoho rozvojových zemí se potýká s potravinovou krizí, na druhé straně bohaté státy světa používají zemědělské plodiny jako suroviny pro výrobu biopaliv. Tento program je podle Sachse pochopitelný v době nízkých cen a nikoli dnes. Přitom například Spojené státy americké údajně počítají s tím, že třetina letošní sklizně kukuřice půjde na bioetanol. Na tuto Sachsovu informaci reagoval europoslanec Josep Borrell (PES, ES), který upozornil, že EU dává na biopaliva jen dvě procenta své současné produkce obilovin.
Závazný cíl Evropské unie dosáhnout desetiprocentní podíl biopaliv v pohonných hmotách se musí udržet, tvrdí na druhé straně představitelé zastřešujících organizací evropských zemědělců COPA/COGECA. Upozorňují, že silniční doprava bude do roku 2010 zdrojem 90procentního růstu emisí skleníkových plynů, proto je podle nich klíčové používat biopaliva, která tyto emise snižují. „Bereme-li v úvahu skutečnost, že doprava nepodléhá systému emisních kvót a jejich prodeje, pouhý cíl snížit emise skleníkových plynů nestačí pro odůvodnění částečné náhrady fosilních paliv obnovitelnými,“ prohlásil Pekka Pesonen, generální tajemník COPA/COGECA, a dodal: „Ceny ropy převyšující 130 dolarů za barel nejsou dobrou zprávou pro inflaci.“
Pesonen upozornil, že vedlejší produkty výroby biopaliv mají vysoký obsah bílkovin a jsou vhodnou surovinou pro výrobu krmiv, která potřebuje živočišná výroba. Jak konstatoval, do EU se dnes dováží 80 procent potřebných proteinových surovin pro krmiva, což představuje 35 milionů tun ekvivaletu sójových pokrutin a zhruba devět milionů eur. Pesonen je přesvědčen, že výroba biopaliv dovolí unii snížit deficit obchodu v tomto sektoru.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down