02.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Eastern Sugar zahájí demolici moravských cukrovarů

Společnost Eastern Sugar ČR začne v následujících dnech bourat své cukrovary v Hrochově Týnci na Chrudimsku, Němčicích nad Hanou na Prostějovsku a Kojetíně na Přerovsku. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti.

K demolici musí Eastern Sugar přistoupit, protože Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zamítl v květnu žádost firmy na úpravu restrukturalizačního plánu, která by společnosti umožnila cukrovary prodat.
Společnost loni na podzim oznámila uzavření cukrovarů a vrací svou kvótu na produkci cukru Evropské unii. Za to od ní dostane peníze. V restrukturalizačním plánu se firma dobrovolně zavázala, že cukrovary zlikviduje. O změnu programu společnost požádala podle vyjádření Eastern Sugar kvůli tomu, že se objevili zájemci o koupi všech tří areálů. Chtěli závody využít k dalšímu podnikání a zachovat v nich zaměstnanost.
SZIF zamítl změnu restrukturalizačního programu v polovině května. Společnost se proti rozhodnutí odvolala. Na základě platného plánu však musí zahájit začátkem července přípravu úplné demolice areálů tak, aby mohla být ukončena do konce roku 2008, uvádí se ve zprávě.
"Postup úřadů státní správy bohužel znemožňuje rychlé převedení areálů na nový subjekt, který by co nejrychleji mohl zahájit další podnikatelské aktivity, které by zachovaly zaměstnanost v těchto ekonomicky slabých regionech. Domníváme se, že rozhodnutí SZIF není v souladu s legislativou EU, neboť například v Maďarsku byla schválena přeměna uzavřeného cukrovaru v Kabě na výrobu bioetanolu při zachování plné restrukturalizační podpory," uvedl ve zprávě generální ředitel Eastern Sugar Štěpán Hodač.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down