16.01.2003 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Egyptské rané brambory mohou do ČR

Dne 10.1.2003 podepsali ředitelé rostlinolékařských služeb ČR a Egypta „Memorandum o vzájemném porozumění mezi Státní rostlinolékařskou správou ČR a Ústřední správou pro karanténu rostlin Egyptské arabské republiky“. Memorandum umožňuje dovoz egyptských raných konzumních brambor do ČR, podrobně stanovuje fytosanitární podmínky dovozu a upřesňuje spolupráci mezi rostlinolékařskými službami. Dokument vstoupil v platnost dnem podpisu.

Podpisem Memoranda byl završen proces, který byl odstartován v květnu 2002, kdy egyptská strana požádala o umožnění dovozu raných brambor do ČR a jehož součástí byla i expertní prověrka rostlinolékařských podmínek produkce brambor v Egyptě. Tato prověrka se uskutečnila v létě 2002. Jejím hlavním cílem bylo seznámit se s eradikačním programem pro karanténní chorobu brambor - hnědou hnilobu, jejímž původcem je bakterie Ralstonia solanacearum. Poznatky, které si expertní skupina SRS a MZe odnesla z kontrol na místech produkce, skladů a balíren i z diagnostických laboratoří, potvrdily, že rostlinolékařská služba Egypta uplatňuje transparentní a efektivní systém rostlinolékařských opatření, který z fytosanitárního hlediska poskytuje dostatečné bezpečnostní záruky.
Příslušné fytosanitární podmínky dovozu budou v nejbližších dnech zveřejněny na internetových stránkách SRS.
Paralelně s projednáváním memoranda se uskutečnily konzultace k problematice vývozu sadby brambor vypěstované v ČR do Egypta.
Vzhledem k tomu, že dovoz egyptských konzumních brambor spadá do období od poloviny prosince do konce dubna, nehrozí nebezpečí, že by tím byl ohrožen prodej velmi raných brambor našich pěstitelů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down